Szkoły otrzymały zalecenia postępowania w związku z możliwością zaistnienia epidemii nowej grypy. Przygotował je prof. Andrzej Zieliński, krajowy konsultant ds. epidemiologii.

Nie należy się dziwić, gdy nauczyciel odeśle zakatarzone dziecko do domu. To jedna z rad wynikających z instrukcji autorstwa prof. Zielińskiego: „Nowa grypa AH1N1. Propozycja zaleceń dla szkół”.

„Szkoła jest miejscem, gdzie kontakty między uczniami są bardzo bliskie i gdzie choroby szerzące się drogą powietrzną mogą się przenosić szczególnie łatwo. Zakażeni uczniowie mogą też stanowić źródło zakażenia dla swoich rodzin oraz innych członków społeczeństwa” - uzasadnia prof. Zieliński.

Rodzice na zebraniach w szkole słyszą więc, że mają swoim pociechom przypominać o myciu rąk w szkole, zasłanianiu ust przy kichaniu i kasłaniu. Mają też zwrócić dzieciom uwagę, by nie piły napojów z jednej butelki czy kubka, nie dzieliły się kanapką. Rodziców ostrzega się, że w przypadku, gdy okaże się w szkole, że dziecko przyszło zakatarzone, albo, co gorsze, ze stanem podgorączkowym, zostanie natychmiast odesłane do domu, lub, jeżeli jego stan będzie wymagał konsultacji z lekarzem, przewiezione karetką do ośrodka zdrowia lub szpitala.

Gdy nauczyciel zauważy objawy grypy u ucznia, to zgodnie z zaleceniami, dziecko zostanie odizolowane od kolegów, a szkoła zawiadomi rodziców. Jeżeli zajdzie konieczność opuszczenia pomieszczenia i kontaktu z innymi osobami, chory powinien zakryć usta i nos chusteczką jednorazową czy płatkiem ligniny lub, jeżeli szkoła jest wyposażona, maseczką ochronną.

Krajowy konsultant ds. epidemiologii ostrzega, że w przypadku, gdy w danej szkole będzie dużo absencji spowodowanych grypą, należy rozważyć czasowe zamknięcie placówki. Takie postępowanie, jeszcze nieformalnie, zaleca również WHO.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH