Niski poziom cholesterolu HDL u chorych z niewydolnością wątroby i kory nadnerczy

Lipoproteina o wysokiej gęstości (HDL) odgrywa ważną rolę w transporcie cholesterolu do nadnerczy, służącego do produkcji hormonów steroidowych. Zaobserwowano, że u chorych na niewydolność wątroby poziom HDL jest niski. Nie wiadomo jednak czy jego niedobór może przekładać się na cięższy przebieg choroby i rokowanie co do długości przeżycia.

Celem naukowców z Institute of Liver Studies, Kings College Hospital, Londyn, Wielka Brytania, była ocena związku między stężeniem cholesterolu HDL w surowicy krwi pacjentów z niewydolnością wątroby, a stopniem ciężkości choroby i niewydolnością kory nadnerczy.  Ponieważ według obecnej wiedzy HDL może być istotnym elementem dla mechanizmów odporności wrodzonej, autorzy dodatkowo postanowili zbadać zależność między stężeniem HDL a podatnością na rozwój posocznicy u tych chorych.

Do badania włączono 164 pacjentów z ostrą niewydolnością wątroby lub z zaostrzeniem przewlekłej niewydolności wątroby, przyjętych do oddziału intensywnej terapii z powodu stanu krytycznego. Zanalizowano zależność między poziomem HDL w surowicy krwi, a przeżyciem, predyspozycją do rozwoju posocznicy oraz funkcją nadnerczy ocenioną w teście obciążeniowym synacthenem.

Wyniki badania wykazały, że u chorych z ostrą niewydolnością wątroby i z zaostrzeniem przewlekłej niewydolności tego narządu, u których pogorszenie stanu zdrowia zakończyło się śmiercią, poziom HDL był istotnie statystycznie niższy w porównaniu z chorymi, którzy przetrwali stan krytyczny (p<0.01).  Zaobserwowano również istotne korelacje między stężeniem HDL, a poziomem biochemicznych markerów wątroby, jak również czasu trwania jej niewydolności.

Odnotowano też, że niski poziom HDL nie wiązał się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju posocznicy. Ciekawe, że u ponad połowy pacjentów, którym wykonano test obciążenia synacthenem, niewydolności wątroby towarzyszyła niewydolność kory nadnerczy. Co więcej, poziom HDL w surowicy krwi korelował z przyrostem kortyzolu ocenianym w tym teście (R=0.36, p<0.0001).  

U chorych z marskością wątroby obserwuje się zaburzenia regulacji oci podwzgórzowo-przysadkowo-nadnerczowej, niewłaściwą odpowiedź na bezpośrednią stymulację hormonem adrenokortykotropowym, jak również nieprawidłowy poziom białka wiążącego kortyzol. Zmianom tym może towarzyszyć upośledzony metabolizm kortyzolu.

Autorzy badania konkludują, że chorzy z niewydolnością wątroby charakteryzują się niższym poziomem cholesterolu HDL, który jednocześnie odzwierciedla stopień ciężkości tej niewydolności. Co więcej, wiąże się również z niedomogą kory nadnerczy. Ich zdaniem nie jest jasne czy u chorych z niewydolnością wątroby i krytycznym niedoborem hormonów kortykosteroidowych zastosowanie suplementacji lekami kortykosteroidowymi byłoby korzystne dla ich stanu klinicznego i przeżycia.

Oprac. dr n. med. Maciej Chałubiński

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22098564

Liver Int. 2012 Jan;32(1):128-36.
High density lipoprotein in patients with liver failure; relation to sepsis, adrenal function and outcome of illness.  Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH