Niezbędna rehabilitacja dzieci z FAS, m.in.przez naukę języków Prezes Fundacji FAStryga dr Małgorzata Klecka twierdzi. że co trzecia kobieta w ciąży pije alkohol. Fot. archiwum

Wczesna diagnostyka i właściwa rehabilitacja dzieci z alkoholowym zespołem płodowym (FAS) umożliwia im lepszy rozwój i pozwala uniknąć wtórnych zaburzeń. Jedną z metod rehabilitacji jest nauka języków obcych.

O konieczności zwiększania świadomości na temat FAS, który jest efektem picia alkoholu przez kobietę w czasie ciąży, mówiono podczas czwartkowej (8 września) konferencji prasowej w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, zorganizowanej w przededniu Światowego Dnia FAS. W tym dniu w Lędzinach (Śląskie) odbędzie się interdyscyplinarna konferencja poświęcona FAS.

"Picie alkoholu przez ciężarną kobietę może mieć różny wpływ na zdrowie jej dziecka - od mikrouszkodzeń po całe spektrum FAS - zaburzenia poznawcze na szeroką skalę, uniemożliwiającą, bez odpowiednich terapii, funkcjonowanie dziecka w społeczeństwie - mówiła językoznawczyni dr Sonia Szramek-Karcz.

Dodała: - Dlatego tak ważna jest świadomość, że nie ma bezpiecznej ilości alkoholu, którą kobieta może wypić w ciąży.

Według niej ważne jest, by szybko zdiagnozować FAS i uczyć dzieci życia w społeczeństwie. Jedną z metod rehabilitacji jest nauka języków obcych.

- Założenie jest takie, że każdy, kto nauczył się mówić w języku ojczystym, może nauczyć się mówić w kolejnych (...). Należy zawsze przestrzegać naturalnej kolejności, naturalnych metod, to nie są dzieci, które możemy zmusić do czegoś. Nauka języków obcych jest jak trening dla mózgu, gimnastyka. Jest zalecana tak jak dla mięśni ćwiczenia fizyczne - przekonywała językoznawczyni.

Psycholog dr Anna Piekacz z Uniwersytetu Śląskiego podkreśliła, że im później dziecko cierpiące na FAS zostanie zdiagnozowane, tym więcej trudności rozwojowych będzie miało w swoim życiu. - Wczesna diagnostyka jest podstawą efektywnego planu pracy z dzieckiem i rodziną - zaznaczyła.

Prezes Fundacji FAStryga dr Małgorzata Klecka twierdzi. że co trzecia kobieta w ciąży pije alkohol. - Z tych 30 proc. mniej więcej jedna trzecia urodzi dzieci, które będą miały jakiegoś rodzaju zaburzenia rozwoje, szeroko pojęte, w tym płodowy zespół alkoholowy. Można szacować, że w Polsce ok. 900 dzieci rocznie rodzi się z pełnoobjawowym FAS, a 10 razy więcej - z różnymi zaburzeniami, które - można mniemać - również mają związek z alkoholem wypijanym przez ich matkę w czasie ciąży - mówiła.

Dodała, że dzieci pozostawione same sobie, bez rehabilitacji, dużo częściej mają zaburzenia wtórne - ucieczki ze szkoły, przerywanie nauki w szkole, zachowania antyspołeczne, łamanie prawa. - Takich kłopotów jest dużo mniej, jeśli wobec dziecka są wcześnie podejmowane działania diagnostyczne i terapeutyczne - podsumowała.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH