Nieswoiste zapalenia jelita mogą powodować niepełnosprawność

Nieswoiste zapalenia jelita, do których należy choroba Leśniowskiego-Crohna czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego, mogą prowadzić do niepełnosprawności - przypominają eksperci z okazji Światowego Dnia Nieswoistych Zapaleń Jelita, który przypada 19 maja.

- Część osób cierpiących na te schorzenia jest niepełnosprawna. Tej niepełnosprawności jednak nie widać, a poza tym często są to ludzie młodzi, dlatego spotykają się z brakiem zrozumienia w społeczeństwie - powiedziała PAP dr Małgorzata Mossakowska z Polskiego Towarzystwa Wspierania Osób z Nieswoistymi Zapaleniami Jelita - "J-elita".

Nieswoiste zapalenia jelita (NZJ) są przewlekłymi schorzeniami autoimmunizacyjnymi. Oznacza to, że zostały wywołane błędnym działaniem układu odporności i jego agresją wobec własnych tkanek u osób o predyspozycjach genetycznych.

W przypadku NZJ atakowane są różne odcinki przewodu pokarmowego, zwłaszcza jelita, ale może również dojść do zajęcia innych narządów, w tym stawów, oczu, nerek, wątroby; pojawiają się też zmiany w płucach. Niekontrolowany stan zapalny objawia się, długotrwałymi biegunkami, krwistymi stolcami, bólami brzucha, szybkim chudnięciem, gorączką i może prowadzić do wycieńczenia organizmu.

- Choroby te dotykają głównie młodych ludzi, mają wstydliwy charakter i mogą negatywnie wpłynąć zarówno na życie intymne, rodzinne, jak i zawodowe czy towarzyskie - wymieniała dr Mossakowska. Mogą uniemożliwić kontynuację nauki, zdobycie upragnionego zawodu, zatrudnienie lub utrzymanie pracy, zwiększają też ryzyko izolacji społecznej i rozwoju depresji.

NZJ są diagnozowane głównie u osób w wieku 15-30 lat. W ostatnich latach, w krajach rozwiniętych obserwuje się znaczny wzrost zachorowań na NZJ, również wśród dzieci. Eksperci szacują, że w Polsce na schorzenia te cierpi ponad 50 tys. osób (35-40 tys. na wrzodziejące zapalenie jelita grubego, a 10-15 tys. na chorobę Leśniowskiego-Crohna).

Podczas rozwoju NZJ - zwłaszcza gdy są nieleczone lub leczone źle - mogą wystąpić groźne powikłania, które skutkują niepełnosprawnością pacjentów. Są to przede wszystkim tzw. przetoki, czyli powstanie połączeń między jelitem a innymi narządami wewnętrznymi lub skórą, ropnie jelita lub powikłania ze strony innych narządów. U wielu chorych konieczne jest chirurgiczne wycięcie fragmentu jelita, a w skrajnych przypadkach u chorych z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego trzeba usunąć nawet całe jelito grube.

- Naszej niepełnosprawności często nie widać, ale ona istnieje i znacząco pogarsza jakość naszego życia oraz bardzo je utrudnia. Sama często słyszę od ludzi, że nie wyglądam na chorą - powiedziała Agnieszka Kowalczyk z Towarzystwa "J-elita".

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH