Nie wiemy czym kierowała się konsultantka wojewódzka ds. audiologii i foniatrii podejmując swoją decyzję. Być może chodziło o zupełne niezrozumienie tematu

– W ogóle nie mamy umowy z tą placówką – mówi potralowi rynekzdrowia.pl rzeczniczka.

Jak podała Gazeta Wyborcza, aparaty słuchowe sprzedaje na Dolnym Śląsku kilka firm w swoich pracowniach protetyki słuchu. Rodzice chorych dzieci mogą wybrać dowolną pracownię, w której wykwalifikowany personel dobiera i dostraja aparat w taki sposób, by maksymalnie pomóc dziecku. Wniosek na aparat wystawia lekarz laryngolog, który wcześniej malucha zbadał. Aparaty są bardzo drogie. Kosztują nawet kilkunaście tysięcy złotych, ale nawet połowę tej kwoty mogą zrefundować NFZ i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie.

Tę sytuację chciała zmienić prof. Zalesska-Kręcicka. W ubiegłym tygodniu konsultantka wojewódzka ds. audiologii i foniatrii napisała do dolnośląskiego oddziału NFZ, że prawo do protezowania słuchu małych dzieci, czyli w praktyce sprzedaży i dostrajania aparatów, ma wyłącznie Klinika Otolaryngologii Akademickiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Prof. Zalesska-Kręcicka jest w niej... zatrudniona. Kliniką kieruje nią... jej syn – prof. Tomasz Kręcicki. Szkopuł w tym, że pani profesor nadała klinice przywilej, którego ta nie może zrealizować, gdyż nie ma prawa sprzedawać urządzeń, a jedynie diagnozować słuch dzieci. Ale przy klinice działa firma, która sprzedaje aparaty i ma odpowiednia umowę z NFZ. Wielu pacjentów kupuje w niej aparaty.

Prof. Zalesska-Kręcicka tłumaczy GW, że napisała do NFZ, bo była przekonana, że to jej obowiązek:

– Słyszałam o tym w innych ośrodkach akademickich w Polsce. Uważam, że kilkumiesięczne dzieci muszą być diagnozowane w wybranych, świetnie wyposażonych szpitalach. Proszę zrozumieć, tu chodzi o dobro dziecka, a nie o pieniądze. Na Dolnym Śląsku tylko nasza klinika i oddział w szpitalu przy ul. Kamieńskiego ma odpowiednią aparaturę.

Po tym, jak sprawą zainteresowały się media, prof. Zalesska-Kręcicka wycofała pismo z NFZ. Mimo to wyjaśnień od niej zażąda dolnośląski wojewoda, Rafał Jurkowlaniec.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH