Polacy mają mniejsze szanse na wygranie walki z nowotworem niż mieszkańcy bogatych państw Europy, USA czy Japonii.

Środowisko onkologów stawia przyczyny takiego stanu. Po pierwsze, zbyt późne wykrycie nowotworu u chorego, kiedy w zależności od stopnia jego zaawansowania maleją szanse na wyleczenie.

Przyczyny zbyt późnej wykrywalności są różne. Z jednej strony to mała świadomość społeczna. – Dlaczego pacjenci nie zgłaszają się wcześniej do lekarza, tylko chowają głowę w piasek, bo jak tłumaczą, raka i tak nie da się wyleczyć? – pyta prof. Jacek Jassem, kierownik kliniki onkologii AM w Gdańsku. Efektem takiego myślenia jest małe zainteresowanie pacjentów udziałem w badaniach przesiewowych.

Z drugiej strony chorzy nie podejmują walki z uwagi na źle i niesprawnie działający, ich zdaniem, system opieki medycznej.
Wadą jest również niewystarczające szkolenie lekarzy, którzy nie są w stanie rozpoznać u pacjenta symptomów raka we wczesnym stadium.
Drugim powodem są wciąż za małe nakłady na onkologię, chociaż z roku na rok jest ich coraz więcej.

Zdaniem dr Joanny Didkowskiej, z Centrum Okologii w Warszawie, obecnie jest trochę lepiej niż to przedstawia Lancet. – W najnowszych badaniach Polska znalazła się wśród krajów, w których nastąpił największy przyrost długości życia pacjentów – twierdzi doktor Didkowska, chociaż przyznaje, że nadal jest wiele do zrobienia. Mimo większych nakładów na onkologię, obecne wydatki na walkę z rakiem to kropla w morzy potrzeb.

W Polsce rocznie wydaje się na zwalczanie różnych odmian raka ok. 250 mln zł. Wg zapisów Narodowego Programu Zwalczania Raka, w ciągu 10 lat państwo ma wydać na ten cel 3 mld zł.

Badania opublikowane w „Lancet Oncology“ opracował zespół ponad 100 naukowców, którzy badali tzw. pięcioletnie przeżycie pacjentów cierpiących na raka piersi, jelita grubego, odbytu oraz prostaty. W badaniu wzięło udział ok. 2 mln pacjentów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH