Nie chcemy opiekować się osobami z niepełnosprawnością intelektualną. Najchętniej zrzucilibyśmy to na ich rodziny i ośrodki pomocy społecznej.

Tak pokazują wyniki badań przeprowadzonych przez Instytut SMG/KRC Millward Brown, zaprezentowane przez aktora Piotra Adamczyka, jednego z ambasadorów Europejskich Igrzysk Olimpiad Specjalnych, które we wrześniu 2010 r. odbędą się w Warszawie.

Podkreślił on, że niepełnosprawność intelektualna nie jest chorobą, nie można się nią zarazić, a niewiedza społeczeństwa w tej sprawie jest wielka.

– Wśród nas są tacy, którzy myślą, że niepełnosprawność intelektualna to jest choroba. Ponad 65 proc. badanych uważa, że osobom niepełnosprawnym intelektualnie nie powinny przysługiwać prawa obywatelskie, takie jak udział w wyborach, zakładanie rodziny – powiedział PAP Adamczyk.

Jest przekonany, że dzięki igrzyskom w Warszawie będzie można zmienić to nastawienie.

Na pytanie Instytutu SMG/KRC, kto przede wszystkim powinien pomagać takim osobom: 82 proc. ankietowanych wskazało na rodzinę, 67 proc. na pracowników pomocy społecznej, a 49 proc. na służbę zdrowia.

Ponad 30 proc. Polaków czuje strach, a 38 proc. wyklucza osoby z niepełnosprawnością intelektualną ze swojego otoczenia. Prawie 40 proc. uważa je za chore psychicznie.

3 grudnia to Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Według szacunków ONZ jest ich na świecie ok. 650 milionów, a w Polsce ok. czterech milionów, w tym ponad milion z niepełnosprawnością intelektualną.

Niepełnosprawność intelektualna - to zaburzenia rozwoju psychicznego, polegające na znacznym obniżeniu ogólnego poziomu funkcjonowania intelektualnego, któremu towarzyszy deficyt w zakresie zachowań adaptacyjnych. Chodzi głównie o brak niezależności i odpowiedzialności.

W Europejskich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Warszawie (18-24 września) startować będzie na sześciu obiektach, w 10 dyscyplinach, 1600 sportowców z 58 krajów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH