Rozpoczęła się Kampania na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie pod hasłem

Z najnowszych badań, przeprowadzonych na cele kampanii wynika, że w społeczeństwie polskim funkcjonuje wiele błędnych i stereotypowych przekonań na temat osób upośledzonych umysłowo.

- Najczęstszą naszą reakcją jest lęk. Boimy się ich nieobliczalnych reakcji, agresji i tego co mogą nam zrobić. Czasem czujemy obrzydzenie, wahamy się czy podać im rękę, usiąść obok, nawiązać kontakt – mówiła PAP prof. Dominika Maison z Domu Badawczego Maison, który wykonał analizy. - Znacznie rzadziej przypisujemy tym osobom cechy pozytywne - dodała.

Tymczasem z obserwacji wynika, że osoby upośledzone umysłowo wcale nie są bardziej agresywne od ludzi sprawnych intelektualnie - podkreśliła Zofia Pakuła, wieloletni dyrektor Ośrodka Wczesnej Interwencji Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym (PSOUU).

- Mają trudności z uczeniem się, myśleniem, wyciąganiem wniosków, mówieniem. Mogą też mieć zaburzenia ruchu, wzroku, słuchu, padaczkę, brak kontroli nad rekcjami fizjologicznymi, jak ślinienie się. Jednak pod względem emocjonalnym osoby te funkcjonują doskonale - są ciepłe, życzliwe, łagodne i otwarte. Chcą sprawdzać się i realizować w kontaktach z innymi, w życiu społecznym - podkreśliła Zofia Pakuła.

Według Krystyny Mrugalskiej, prezesa honorowego PSOUU, niepełnosprawność umysłowa jest w społeczeństwie często mylona z chorobą psychiczną. Są to jednak dwie różne rzeczy. W przypadku choroby psychicznej mamy do czynienia z okresami powrotu do zdrowia (remisjami) i okresami nasilenia objawów. Upośledzenie umysłowe jest stanem, który nie mija i nie daje się wyleczyć. Jest skutkiem nieprawidłowej budowy lub uszkodzenia mózgu w życiu płodowym, w czasie porodu czy we wczesnym dzieciństwie. W pewnych przypadkach, jak np. zespół Downa, może mieć podłoże genetyczne.

Z badań prowadzonych na cele kampanii wynika jednak, że choć ponad 90 proc. Polaków przyznaje tym osobom prawo do pracy, to najczęściej widzimy ich w zawodach o niskim statusie społecznym. Znacznie rzadziej dajemy tym osobom prawo do wchodzenia w role małżonków czy rodziców.

Aby nadrobić niedobory wiedzy społecznej na temat upośledzenia umysłowego i zmienić negatywne stereotypy, PSOUU zorganizowało ogólnopolską kampanię "Zarażam radością". Na jej potrzeby zrealizowano spoty telewizyjne i radiowe, w których osoby niepełnosprawne intelektualnie przedstawiane są w normalnych sytuacjach życiowych, gdy pomagają innym ludziom i dzielą się z nimi swoją pasją i radością.

W ramach kampanii przed restauracją „Ale Gloria” w Warszawie odbył się pokaz gotowania z udziałem dzieci upośledzonych umysłowo oraz gwiazd.
Według szacunków Światowej Organizacja Zdrowia, ludzie niepełnosprawni intelektualnie stanowią ok. 1 proc. ogólnej populacji. Na świecie żyje ich 60 mln, w Polsce - ok. 380 tys. Większość, bo 75 proc. ma upośledzenie lekkie, 12 proc. - umiarkowane, 8 proc. - znaczne, a 5 proc. jest upośledzonych w stopniu głębokim.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH