Niemieccy badacze: pacjenci z depresją łatwiej odpuszczają, ale to dobrze Badacze wykazali, że pacjentom ze zdiagnozowaną depresją łatwiej jest zrezygnować z nierealistycznych celów. Fot. Archiwum

Osoby cierpiące na depresję z większą łatwością niż osoby zdrowe porzucają wysiłki nakierowane na osiągnięcie nierealistycznych celów, co z punktu widzenia psychologii uznaje się za działanie adaptacyjne - czytamy w "Journal of Behavior Therapy and Experimental Psychiatry".

Od małego wmawia się nam, by próbować aż do skutku i nigdy się nie poddawać, gdyż tylko w ten sposób będziemy w stanie osiągnąć wyznaczone cele. Choć takie podejście wydaje się przydatne w niektórych dziedzinach życia, np. w pracy lub sporcie, nie zawsze wychodzi nam ono na dobre.

Nadmierna ambicja często okazuje się pułapką, która wiele osób wpędza w depresję. Bezowocne starania wywołują w nas poczucie bezsilności i utraty kontroli nad własnym życiem - tracimy motywację do podążania za naszymi marzeniami.

Zdaniem psychologów z Uniwersytetu Friedricha Schillera w Jenie (Niemcy) depresja może w tym kontekście stanowić przystosowawczą reakcję organizmu. Badacze wykazali, że pacjentom ze zdiagnozowaną depresją łatwiej jest zrezygnować z nierealistycznych celów, dzięki czemu mogą przeformułować swój plan na życie i znaleźć inne cele, które są możliwe do osiągnięcia.

Podczas badania (DOI: 10.1016/j.btep.2016.10.003) naukowcy dawali pacjentom z depresją i osobom zdrowym do rozwiązania zestaw anagramów, czyli zagadek wymagających ułożenia liter we właściwej kolejności tak, aby powstało z nich jakieś słowo. Uczestnicy badania nie wiedzieli, że niektóre anagramy były nierozwiązywalne, a musieli rozwiązać jak najwięcej zagadek w określonym czasie.

- Te nierozwiązywalne zagadki reprezentowały niemożliwe do osiągnięcia cele, które należało jak najszybciej porzucić, żeby efektywnie wykorzystać czas - tłumaczy współautorka eksperymentu Katharina Koppe.

Okazało się, że osoby z depresją poświęcały nierozwiązywalnym anagramom mniej czasu niż osoby zdrowe i szybciej przechodziły do kolejnych zadań. Była to skuteczna i adaptacyjna strategia postępowania.

- Jeśli przestaniemy postrzegać depresję tylko jako obciążenie psychiczne, które musi zostać wyeliminowane podczas terapii, będziemy mogli wykorzystać kryzys pacjentów jako możliwość osobistego rozwoju - przekonuje badaczka. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH