Niemcy: więcej zachorowań na białaczki koło składowiska?

Niemieckie władze zaprzeczyły, by istniał związek między funkcjonowaniem składowiska odpadów radioaktywnych Asse w Dolnej Saksonii, a zwiększoną liczbą zachorowań na raka odnotowaną w jego okolicach.

Jak oświadczył Federalny Urząd Ochrony Radiologicznej (BfS), kompleksowe pomiary i badania gleby oraz roślin uprawnych wykazały, że nie należy obawiać się skażenia substancjami radioaktywnymi.

– Na chwilę obecną Asse nie stanowi zagrożenia zarówno dla pracowników składowiska jak i okolicznej ludności – poinformował BfS.

W czwartek wieczorem (25 listopada) ministerstwo środowiska landu Dolna Saksonia potwierdziło doniesienia mediów, że w gminie Asse zaobserwowano znacznie częstsze zachorowania na białaczkę. W latach 2002-2009 odnotowano 18 przypadków tej choroby. Minister zdrowia Dolnej Saksonii Aygul Ozkan zapowiedziała "szybkie i przejrzyste wyjaśnienie" tej sytuacji.

W dawnej kopalni soli Asse, położonej ok. 20 km od Brunszwiku, utworzono w latach 60. ubiegłego wieku pierwsze na świecie podziemne składowisko odpadów radioaktywnych. Zmagazynowano w nim 126 tys. beczek z nisko i średnioaktywnymi odpadami, zawierającymi pierwiastki radioaktywne, jak cez, stront i pluton. Składowisko nie spełnia jednak wymogów bezpieczeństwa. W minionych latach zaobserwowano skażone wycieki. Specjalna komisja śledcza bada, czy pozwolenie na składowanie odpadów w Asse wydano zgodnie z prawem.

Informacje o niewyjaśnionym wzroście zachorowań na białaczkę w okolicach Asse ujawniono w chwili, gdy w Niemczech toczy się spór o przeforsowane przez chadecko-liberalny rząd wydłużenie okresu eksploatacji 17 niemieckich elektrowni atomowych. W piątek przeciwnikom tej decyzji nie udało się zablokować ustawy w tej sprawie w drugiej izbie niemieckiego parlamentu, Bundesracie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH