Niemcy: niepokojący spadek liczby dawców narządów Niemcy: niepokojący spadek liczby dawców narządów. Fot. Archiwum

Liczba dawców narządów w Niemczech osiągnęła w 2017 roku punkt krytyczny. Powodów tej dramatycznej sytuacji jest wiele. Aktualnie na liście oczekujących na przeszczep w Niemczech znajduje się 10 tys. osób.

Liczba zarejestrowanych w Niemczech dawców organów - 797 osób - osiągnęła punkt krytyczny. W opinii Axela Rahmela, szefa Niemieckiej Fundacji Transplantacji Organów (DSO) z Frankfurtu nad Menem, aktualna sytuacja w Niemczech jest dramatyczna. Sam jest lekarzem specjalizującym się w schorzeniach serca. Nie chce uwierzyć w to, że Niemcy nie zgadzają się więcej na dawstwo narządów po śmierci.

Po skandalu w 2012 roku, kiedy wyszło na jaw, że niektóre niemieckie kliniki podawały wybranych pacjentów za bardziej chorych niż byli oni w rzeczywistości, przez co zajmowali miejsce na początku listy oczekujących na przeszczep, wiele się zmieniło na lepsze.

Axel Rahmel jest też przekonany, że obecnie dużo więcej niż wcześniej mówi się na temat przeszczepów w kręgach rodziny. Rośnie też liczba osób posiadających legitymację dawcy w Niemczech, a jednak nadal brak organów ratujących życie.

Zdaniem eksperta problem leży w nastawieniu Niemców. Zwraca uwagę, że spośród 1200 klinik około 700 w ogóle nie zgłosiło się w ubiegłym roku w DSO. Axel Rahmel nie wierzy w to, że nie było w nich żadnego potencjalnego dawcy. Przecież mimo nowoczesnej medycyny liczba ciężkich uszkodzeń mózgu raptownie w Niemczech nie zmalała.

W Niemczech do pobrania organów potrzebne jest zgodnie z wymogami prawnymi zdiagnozowanie ustania pracy mózgu. Darowanie organu nie może być źródłem pozyskania pieniędzy. Ale pacjenci, u których zdiagnozowano ustanie pracy mózgu, są z ekonomicznego punktu widzenia źródłem dochodu dla każdego oddziału intensywnej terapii. Zarządy klinik śledzą wydatki i zwyczajnie kalkulują. Co prawda, w przypadku pobrania narządów od pacjenta otrzymują finansową rekompensatę, jednak w opinii DSO jest ona zbyt mała, by mogła pokryć powstałe koszty. Dlatego niemieckim klinikom brak jest motywacji do większego zaangażowania w problem transplantacji.

Czytaj: www.dw.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH