Niemcy będą regularnie namawiani do zgody na oddanie narządów po śmierci

Mieszkańcy Niemiec będą otrzymywać regularne prośby o wyrażenie zgody na oddanie po śmierci swych narządów osobom czekającym na przeszczep - postanowił Bundestag w przyjętej 25 maja ustawie.

Zgodnie z nowymi przepisami w Niemczech nadal obowiązywać ma zasada, że przeszczepienie narządów wymaga wyraźnej zgody dawcy, a w przypadku jego śmierci mózgowej, konieczna jest zgoda krewnych. Teraz jednak mieszkańcy Niemiec będą namawiani do podjęcia decyzji zawczasu i podpisania karty dawcy.

Wszystkie kasy chory mają wysyłać ubezpieczonym, którzy ukończyli 16 lat, wyczerpujące informacje na temat dawstwa narządów wraz z kartą dawcy. Nie będzie żadnego przymusu podjęcia decyzji, ale ci, którzy tego nie uczynią, za kilka lat otrzymają kolejną podobną przesyłkę od kas chorych.

Także niemieckie urzędy będą informować na temat dawstwa narządów przy okazji wydawania paszportów, dowodów osobistych i praw jazdy.

- Rzeczywiście zamierzamy wiercić ludziom dziurę w brzuchu, pytając ich o to raz po raz - powiedział podczas debaty socjaldemokrata Frank-Walter Steinmeier, który sam dwa lata temu oddał nerkę swojej żonie, wywołując w Niemczech debatę na temat dawstwa narządów.

Prawdopodobnie od 2017 roku informacja o zgodzie na oddanie po śmierci narządów do przeszczepu będzie zapisywana na elektronicznych kartach ubezpieczenia zdrowotnego.

Niemieckie władze mają nadzieję, że nowe przepisy pozwolą zwiększyć liczbę przeszczepów. Na nowe narządy czeka w Niemczech około 12 tysięcy pacjentów, a każdego dnia umiera średnio troje z nich.

Nowa ustawa o transplantacji organów przeszła w piątek (25 maja) zdecydowaną większością głosów w Bundestagu. W tej sprawie posłowie nie byli związani dyscypliną partyjną. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH