Niedoszli anestezjolodzy protestują w liście otwartym

Grupa lekarzy, która przystąpiła do Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii w w sobotę (27 października) protestuje przeciwko zasadom przeprowadzania tego egzaminu. Wynik tego sprawdzianu specjalistycznej wiedzy wypadł fatalnie, niew zdało 85 proc. przystępujących do niego osób.

Podczas egzaminu jedynie trzem osobom udało się uzyskać wynik powyżej 80 na możliwych 120 punktów (nikt nie przekroczył wyniku 90 pkt.).

Przygotowując się do egzaminu lekarze musieli przeczytać kilkadziesiąt pozycji książkowych, dodatkowo wytyczne oraz inne materiały, o łącznej liczbie 20-30 tysięcy stron. Wykaz literatury - jak piszą w liście otwartym do mediów - nie zawiera jednak uszeregowania tych materiałów źródłowych pod względem istotności, zarówno dla codziennej praktyki jak i pod kątem egzaminu testowego.

"Pytania testowe przeprowadzonego w wyżej wymienionym terminie egzaminu były w naszej ocenie niejednokrotnie nadmiernie szczegółowe, dotyczyły na przykład leków niedopuszczonych aktualnie do użytku na terytorium RP. Stopień szczegółowości poruszanych zagadnień teoretycznych nie przystawał do realnej pracy lekarza praktyka, ani też do trybu i sposobu odbytego przez sześć lat specjalizacji szkolenia" - twierdzą lekarze. 

Dla porównania - w przypadku Europejskiego Egzaminu w dziedzinie Anestezjologii i Intensywnej Terapii, honorowanego przez CEM i Konsultanta Krajowego w Dziedzinie Anestezjologii i Intensywnej Terapii istnieje od lat ujednolicona i spójna z późniejszymi pytaniami testowymi lista podręczników, możliwa do przestudiowania przez osoby przygotowujące się do egzaminu i zgodna z wiedzą wymaganą w praktyce.

W tej sytuacji niedoszli (jak na razie) anestezjolodzy wnioskują o upublicznienie przez Centrum Egzaminów Medycznych pytań testowych z tego egzaminu, celem możliwości ich oceny i weryfikacji przez niezależnych specjalistów, aby w sposób jawny przeprowadzić dyskusję dotyczącą tak złego wyniku uzyskanego przez większość zdających.

Egzaminowani postulują również ustaleniu nowej listy rekomendowanych podręczników, i ujednolicenie jej z listą podręczników obowiązujących do przygotowania do Europejskiego Egzaminu w dziedzinie Anestezjologii.

W odczuciu przystępujących do feralnego egzaminu, warto też rozważyć możliwość całkowitej rezygnacji z przeprowadzania polskiej wersji Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego w dotychczasowej formie, i powrotu do sytuacji sprzed kilku lat, gdy pytania do PES były zaczerpnięte z bazy pytań do egzaminu europejskiego (EDA I).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH