Małopolski Sejmik Organizacji Osób Niepełnosprawnych wystąpił z inicjatywą wprowadzenia zasady jednego wniosku na zaopatrzenie w aparat słuchowy dla jednej osoby.

Obecnie pacjent starający się o wymianę aparatu na nowy w ramach refundacji, jest zmuszony co 5 lat złożyć wizytę u laryngologa, by uzyskać zaświadczenie stwierdzające nieodwracalną wadę słuchu.

Inicjatorzy wniosku zwracają także uwagę na patologiczne zachowania związane z obecnie funkcjonującą zasadą.

- Chcemy ograniczyć liczbę zdarzeń, w których lekarz diagnozujący niedosłuch, kieruje pacjenta do konkretnego, „zaprzyjaźnionego” protetyka słuchu, uzyskując w ten sposób korzyść majątkową. Jednocześnie uświadomimy pacjentom, że decyzja, w którym punkcie protetycznym wykupią aparat, należy tylko i  wyłącznie od nich – czytamy w przesłanym do nas komunikacie, w którym zostaje przytoczony także przykład byłej już, dolnośląskiej konsultant ds. audiologii i foniatrii, która nadała prawo do protezowania niedosłyszących dzieci jedynie klinice swojego syna.

Uproszczenie obowiązujących przepisów może zmniejszyć możliwość wystąpienia korupcji, wpłynie także pozytywnie na finanse płatnika, „który za każdą wizytę pacjenta u lekarza musi zapłacić. Biorąc pod uwagę, że w Polsce na niedosłuch cierpi 8-10 proc. populacji, NFZ mógłby poczynić w ten sposób pokaźne oszczędności“ – argumentują przedstawiciele Organizacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH