"Journal od Pediatrics" ostrzega, że zaparcia u dzieci mogą być niemal tak poważnym problemem zdrowotnym, jak astma czy zaburzenia koncentracji uwagi.

Badacze z Nationwide Children's Hospital przeanalizowali dane zebrane w reprezentacyjnej dla USA grupie dzieci poniżej 18 roku życia, u których zdiagnozowano zaparcia lub którym przepisywano środki przeczyszczające przez dwa kolejne lata (w roku 2003 i 2004).

Analiza wykazała, że dzieci cierpiące na zaparcia częściej korzystały z opieki medycznej niż dzieci bez problemów z wypróżnianiem. Generowało to koszty w wysokości niemal 4 mld dolarów rocznie, czyli takie jak... astma czy ADHD.

Mimo to zaparcia dziecięce są problemem znacznie bardziej bagatelizowanym niż pozostałe dwa schorzenia - komentuje prowadzący badania Carlo Di Lorenzo.

Jak zaznacza badacz, choć uważa się je za stosunkowo łagodną dolegliwość, badania wskazują, że może ona znacznie pogarszać komfort życia.

Szacuje się, że zaparcia dotyczą co czwartego dziecka. Mogą być spowodowane za małą ilością warzyw, owoców i błonnika w diecie, oporami przed korzystaniem z toalet poza domem, zmianą nawyków podczas wakacji oraz ignorowaniem potrzeby wypróżnienia się podczas różnych zajęć.

Jak ocenia di Lorenzo, rodzice często nie zdają sobie sprawy jak poważne skutki zdrowotne mogą mieć zaparcia. Mogą powodować ból, problemy w szkole, czasem nawet wymagają interwencji chirurgicznej. Poza tym codzienne borykanie się z takim problemem może prowadzić do problemów emocjonalnych i niskiej samooceny.

Optymistyczne jest to, że zaparcia u dzieci przeważnie można leczyć prostymi zmianami diety i zachowania, a czasem łagodnymi lekami przeczyszczającymi. Przy lekkich zaparciach, utrzymujących się 3-4 dni, pomocne mogą się okazać np. soki lub przetwory ze śliwek czy jabłek, produkty z pełnego ziarna, a nawet ciepła kąpiel. Jeśli problem nie mija, rodzice powinni jednak poszukać porady u specjalisty - radzą autorzy pracy.

Ważne jest też, by rodzice przełamali wstyd i rozmawiali z dziećmi na temat wypróżniania się, tak naturalnie, jak rozmawiają o innych funkcjach organizmu - podkreślają badacze.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH