Nie mamy polowego szpitala zgodnego ze wszystkimi unijnymi zaleceniami

W mediach szpitalami polowymi określa się u nas nawet namioty z ratownikami i podstawowym wyposażeniem. Rzeczywistość wygląda nieco inaczej... - W Polsce nie ma prawdziwego szpitala polowego, z pełną infrastrukturą, spełniającego wszystkie standardy unijne - twierdzi Paweł Siennicki, lekarz miasta z Biura Polityki Zdrowotnej Urzędu m. st. Warszawy. Czy ma rację?

Po części z Pawłem Siennickim zgadza się z dr Jarosław Gucwa, prezes Polskiej Misji Medycznej, w skład której wchodzi Polski Szpital Polowy. – Tak naprawdę nie ma krajowych unormowań, które określałyby, jak miałby wyglądać szpital polowy. Sanepid nie dysponuje osobnymi przepisami dla szpitali namiotowych. W zasadzie działamy w szarej strefie... – ocenia dr Jarosław Gucwa.

To byłoby zbyt kosztowne
Polska Misja Medyczna kilka razy próbowała rozwiązać problem z dostosowaniem szpitala polowego do standardów sanitarno-epidemiologicznych. Wymogi Sanepidu są jednak ukierunkowane na obiekty stacjonarne i w zasadzie w Polsce nie ma takiego szpitala polowego, łącznie z jednostkami wojskowymi, który by je spełniał. Szczególnie jeśli chodzi o strefę zabiegową.

Unia Europejska nie opracowała standardów dla szpitali polowych, ale tzw. zalecenia. – Na przykład jakie zestawy leków powinny się znajdować na wyposażeniu, jaki powinien być okres trwałości namiotu itd. – opisuje dr Jarosław Gucwa.

– W praktyce realizacja wszystkich unijnych wytycznych byłaby zbyt kosztowna i zabrakłoby środków na dostosowanie szpitala polowego do tych wymagań. Adaptujemy więc różne dobre rozwiązania funkcjonujące na świecie – dodaje dr Gucwa. Nie było jednak żadnych zastrzeżeń ze strony instytucji unijnych, gdy Polska wchodziła do UE w 2004 roku.

Jak zapewnia szef Polskiej Misji Medycznej, wyposażenie Polskiego Szpitala Polowego nie różni się znacząco od stosowanego w zachodnich jednostkach. Rozwiązania konstrukcyjne, organizacyjne również są porównywalne, jakość sprzętu zależy od zainwestowanych pieniędzy i zastosowanych rozwiązań.

– Nasz namiot szpitalny, wykorzystywany w Iraku, był jednym z pierwszych namiotów dekontaminacyjnych. Poźniej inni wzorowali się na nim – stwierdza lekarz. – Jedynym istotnym mankamentem Polskiego Szpitala Polowego jest brak własnej infrastruktury transportowej i uzależnienie od pomocy rządowej albo wojskowej.

Szpital polowy od środka
Zgodnie z informacją podaną przez Polską Misję Medyczną, Szpital Polowy jest medyczną jednostką ratowniczą przeznaczoną do prowadzenia działań ratowniczych na miejscu katastrof naturalnych i awarii technicznych, których skutki mogą zagrozić życiu lub zdrowiu dużej liczby osób.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH