Zanieczyszczenie wód spowodowane jest tzw. przyduchą w dorzeczu Bugu - naturalnym, występującym corocznie zjawiskiem związanym z niedoborem tlenu w wodzie.

– Masowe śnięcie ryb nie jest związane z działalnością człowieka. Nie wiąże się z zatruciem wód rzecznych chemikaliami, które mogłyby być groźne dla ludzi, nie wiąże się także z żadną chorobą ryb i żadnym zjawiskiem o podłożu bakteryjnym, które mogłoby być groźne dla ludzi bądź innych zwierząt – uspokaja wojewoda mazowiecki, Jacek Kozłowski.

Wojewoda dodał, że brak tlenu w wodach rzek spowodowały gnijące resztki roślinne na podtopionych łąkach i pastwiskach.

Z powodu zanieczyszczenia wód, wojewódzki zespół zarządzania kryzysowego podjął decyzję o prewencyjnym zamknięciu do odwołania wszystkich kąpielisk na terenie Zalewu Zegrzyńskiego i na Bugu. Analizowana ma być sytuacja na kąpieliskach na dopływach tej rzeki oraz w dorzeczu Narwi.

Kozłowski podkreślił, że obecnie występuje zagrożenie jedynie dla jakości kąpielisk, nie ma natomiast zagrożenia epidemiologicznego ani sanitarnego. Wojewoda zapowiedział, że w rejon ujścia Bugu do Narwi oraz w okolice Wyszkowa skierowany zostanie dodatkowy sprzęt, aby uniemożliwić dalsze przedostawanie się śniętych ryb do Zalewu Zegrzyńskiego.

Inspektorzy Sanepidu i Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych mają kontrolować targowiska, na których mogą pojawić się martwe ryby, a Straż Rybacka, wraz z Polskim Związkiem Wędkarskim i Policją będą patrolować brzegi Bugu, aby nie dopuścić do odłowu ryb w celach innych, niż utylizacja. W usuwanie martwych ryb włączy się także straż pożarna.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH