Aż o 73 proc. wzrósł wskaźnik osób zgłaszających się z zaburzeniami psychicznymi do opieki ambulatoryjnej (dane z lat 1997 - 2006). Natomiast wskaźnik wymagających opieki całodobowej wzrósł - w tym samym przedziale czasowym - o 41 proc

– Istnieje także lęk przed społecznym naznaczeniem chorobą psychiczną, stąd wiele osób nie zgłasza się do poradni – podkreślił prezes PTP podczas wtorkowej konferencji prasowej.

W Polsce brakuje zarówno miejsc, w których można leczyć chorych psychicznie, jak i lekarzy (rocznie ok. 150 osób kończy specjalizację z psychiatrii). Ministerstwo Zdrowia informuje, że w systemie opieki psychiatrycznej brakuje około 1,5 tys. łóżek na oddziałach psychiatrycznych, 1,4 tys. łóżek na oddziałach dla osób uzależnionych, 7 tys. łóżek na oddziałach opieki dziennej, 2 tys. łóżek na oddziałach opiekuńczo-leczniczych, 1,5 tys. miejsc w hostelach oraz 400 zespołów leczenia środowiskowego i 200 poradni.

Dziś w polskich placówkach psychiatrycznych pomoc otrzymuje tylko 4 proc. ludności (około 150 tys. osób – dane z w 2006 r. ), podczas gdy średnia europejska w tej mierze, to 11 proc. Już w marcu NIK oceniła, że w Polsce nie został stworzony system kompleksowej opieki nad chorymi z zaburzeniami psychicznymi. Izba alarmowała wówczas, iż nie podjęto działań na rzecz integracji i przywrócenia do funkcjonowania w społeczeństwie ludzi chorych psychicznie. Izba, mimo stwierdzonych nieprawidłowości, pozytywnie oceniła działalność szpitali i poradni psychiatrycznych.

Doc. Joanna Meder z warszawskiego Instytutu Psychiatrii i Neurologii uważa, iż przekształcanie polskiego systemu opieki psychiatrycznej miałby polegać – między innymi – na stworzeniu ogólnopolskiej sieci poradni zdrowia psychicznego, dzięki czemu choprzy uzyskaliby łatwiejszy dostęp do terapeutów, a także promowaniu leczenia domowego. Planowane są także kampanie edukacyjne. Konieczne będzie tworzenie ośrodków pozwalających na stopniowe wdrażanie osób chorych do funkcjonowania w społeczeństwie. Chodzi o hostele z opieką całodobową i mieszkania chronione, w których zostanie zapewniona czasowa pomoc personelu. Niezbędna jest też sukcesywne zmniejszanie liczby izolowanych szpitali psychiatrycznych na rzecz specjalnych oddziałów w szpitalach ogólnych.

– Istnieje także potrzeba zatrudniania i kształcenia większej liczby psychiatrów, psychologów, terapeutów, opiekunek środowiskowych i pielęgniarek – twierdzi doc. Meder. – W rozpoczęciu proponowanych reform ma pomóc uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia psychicznego.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH