BE/Rynek Zdrowia | 04-02-2009 10:58

Nie bądź sobie lekarzem, jeśli nie jesteś medykiem

Polacy, jak mało która nacja, najlepiej znają się na polityce i medycynie. Samopolitykowanie nie jest szkodliwe. Samoleczenie bez konsultacji z lekarzem może przynieść więcej szkody niż pożytku. Ten nawyk ma zmienić akcja

38 proc. Polaków nie chodzi do lekarza, kiedy odczuwa pierwsze dolegliwości zdrowotne – wynika z badania opinii publicznej przeprowadzonego w listopadzie 2008 r. przez TNS OBOP na ogólnopolskiej próbie 1005 Polaków w wieku od 15 lat wzwyż. 33 proc. respondentów przyznało, że lekarza odwiedza wówczas, gdy leczenie  na tzw. własną rękę (lekami bez recepty, medycyna ludowa itp.) było bezskuteczne. Program „Zentiva – zmieniamy przyzwyczajenia”, którego „Dni Dobrych Nawyków” są jednym z elementów ma – jak sama nazwa wskazuje – nakłonić społeczeństwo do pozbycia się złych nawyków i odejścia od stereotypowych poglądów na temat możliwości samoleczenia.

– Wyniki badania opinii publicznej potwierdzają potrzebę organizowania programów, których celem jest zmiana złych nawyków w zakresie profilaktyki oraz leczenia – mówi prof. dr hab. n. med. Barbara Zahorska-Markiewicz. – Okazuje się bowiem, że pacjenci bardzo często unikają wizyt u lekarzy, nie doceniając rangi problemów, takich jak np. otyłość, a w przypadku innych dolegliwości – np. urologicznych – odczuwają wstyd i strach przed kontaktem ze specjalistami.

„Dni Dobrych Nawyków”, to szereg bezpłatnych konsultacji z kardiologii, urologii, gastroenterologii i chorób metabolicznych przeprowadzanych w wytypowanych miastach. Na początek będzie to Wrocław (5-7 bm.) i Warszawa (6-7 bm). W stolicy specjaliści będą przyjmować pacjentów w 13, a we Wrocławiu – w 14 przychodniach.

Pełen wykaz miast i przychodni objętych akcją można znaleźć pod adresem: www.zmieniamyprzyzwyczajenia.pl