Nie bądź głupi, serce masz tylko jedno!

Po raz ósmy w Polsce 27 września obchodzony jest Światowy Dzień Serca. To święto szczególnie ważne w kraju, gdzie ponad 50 proc. wszystkich zgonów spowodowane jest chorobami układu krążenia. Kardiolodzy są zgodni - postęp medycyny nie wygra wyścigu z epidemią chorób cywilizacyjnych. Nadzieja w profilaktyce.

Dane z Raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego ("Sytuacja zdrowotna ludności Polski") są alarmujące. Wynika z nich, że w 2006 r. na choroby układu krążenia zmarło ponad 168 tys. osób (co daje 442 na każde 100 tys. ludności), a prawie co piąty zgon z powodu schorzeń serca dotyczył osób poniżej 64. roku życia!

Powszechność chorób sercowo-naczyniowych w naszym kraju sprawia, że Polacy żyją kilka lat krócej niż mieszkańcy krajów Europy Zachodniej. Jednak zdaniem lekarzy, problem jest ogólnoświatowy.

– Z jednej strony mamy fascynujący rozwój medycyny, który przynosi nowe skuteczne metody leczenia. Z drugiej: epidemię otyłości, palenia papierosów i brak ruchu – mówi portalowi rynekzdrowia.pl prof. Zbigniew Gaciong, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Nadciśnienia Tętniczego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. – Pierwszy nigdy nie będzie w stanie wyprzedzić drugiego, a pesymistyczne prognozy mówią o tym, że kolejne pokolenie będzie żyło krócej niż ich ojcowie.

Dlatego, w opinii prof. Gacionga, mimo że polska kardiologia ma się bardzo dobrze, a dostępność procedur przekracza średnią europejską, mamy tak dramatyczne statystyki umieralności z powodu chorób układu krążenia.

– Świat już wie, że o wiele tańsze i skuteczniejsze od  leczenia za pomocą nowoczesnych technik inwazyjnych, są zmiana stylu życia, profilaktyka, ale i prewencja wtórna – uważa specjalista.

Milion w szpitalach
Według danych statystycznych w Polsce rocznie z powodu chorób układu krążenia i nadciśnienia tętniczego, choroby niedokrwiennej serca, niewydolności serca – hospitalizowanych jest ok. miliona osób. To 44 proc. wszystkich hospitalizacji.

Ze szpitala pacjenci trafiają wprost w objęcia stereotypu, zgodnie z którym osoby chorujące na serce powinny się oszczędzać, nie denerwować, unikać ruchu, a wysiłek fizyczny ograniczyć do zera.

Stąd m.in. pomysł na program edukacyjno-informacyjny „Serce na nowo”, walczący z stereotypami dotyczącymi niezdolności osób z dolegliwościami sercowo-naczyniowymi do prowadzenia normalnego, aktywnego życia zawodowego.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH