Neonatolodzy: potrzebujemy dłuższej, wielodyscyplinarnej opieki nad wcześniakami

Wcześniaki wymagają szczególnej opieki, są bardziej narażone na powikłania zdrowotne niż noworodki urodzone o czasie. Opuszczając szpital po narodzinach nadal wymagają kompleksowej opieki specjalistycznej, a z jej dostępnością często jest problem.

Na świecie co roku rodzi się 15 mln wcześniaków. W Polsce liczbę tę szacuje się na ok. 28 tys. W opinii specjalistów potrzebny jest program wspierający rodziny wychowujące wcześniaki.

Wcześniactwo - jak podkreślają specjaliści - stanowi ogromy problem natury medycznej, ale także społecznej, finansowej i emocjonalnej. Co ważne, jego konsekwencje często mają charakter długofalowy i mogą dawać o sobie znać przez wiele lat, a nawet przez całe życie dziecka.

Nawet między bogatymi krajami występują spore różnice w opiece nad wcześniakami. Jak wynika z danych WHO, w krajach Europy Północnej dzieci urodzone w 23. tygodniu ciąży osiągają lepszą przeżywalność niż dzieci urodzone w 26. - 28. tygodniu w Niemczech.

Te różnice zależą m.in. od referencyjności ośrodka neonatologicznego, w którym rodzą się wcześniaki, jego wyposażenia, wykształcenia personelu medycznego, a także od poziomu opieki socjalnej danego państwa.

- Choć w każdym kraju opieka neonatologiczna jest nieco inna, to mamy takie same przedwcześnie narodzone dzieci i takie same zdrowotne problemy, jakie się z tym wiążą - mówi prof. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka, prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego z inicjatywy, której odbyło się Międzynarodowe Forum"Postawmy razem pierwsze kroki" stanowiące międzynarodową platformę wymiany doświadczeń w zakresie poprawy standardów opieki nad noworodkami.

Ratujemy ich więcej
W Europie, dzięki poprawie opieki neonatologicznej, nastąpił w ostatnich dekadach wyraźny spadek śmiertelności dzieci, także w Polsce. Ogółem w 2013 r. w Polsce urodziło się ok. 370 tys. dzieci.

Dzieciom urodzonym przedwcześnie, jak zaznacza prof. Borszewska-Kornacka, trzeba stworzyć system optymalnej opieki, która pozwoli wyrównać szanse rozwojowe z dziećmi urodzonymi o czasie. - Chociaż w ostatnich dwóch dekadach bardzo wiele udało się zrobić na rzecz poprawy standardów opieki nad wcześniakami, to wciąż konieczne są dalsze zmiany - zaznacza profesor.  

Jakie? We opublikowanym ostatnio raporcie dotyczącym poprawy standardów opieki nad wcześniakami "Postawmy razem pierwsze kroki", wskazano najważniejsze z nich:

- rodzice wcześniaków potrzebują rzetelnej wiedzy oraz wsparcia psychologicznego;

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH