Neonatolodzy: odpowiednia opieka zwiększa szanse na prawidłowy rozwój

Odpowiednia opieka wielospecjalistyczna daje wcześniakom urodzonym znacznie przed planowanym terminem i m.in. niedotlenionym noworodkom szanse na prawidłowy rozwój - podkreślają neonatolodzy i proponują szereg rozwiązań, które miałyby w tym pomóc.

W środę (28 maja) w Warszawie eksperci z zakresu neonatologii przedstawili swoje rekomendacje dotyczące zmian w opiece nad noworodkami. Polskie Towarzystwo Neonatologiczne opracowuje obecnie "Program kompleksowej opieki nad noworodkiem", który będzie dotyczyć zarówno leczenia szpitalnego, jak i opieki poszpitalnej. Wytyczne te trafią do Ministerstwa Zdrowia.

Jedną z kwestii, na którą zwrócili uwagę eksperci, jest opieka nad wcześniakami urodzonymi z wagą poniżej 1000 g i poniżej 28. tygodnia ciąży. Rocznie takich dzieci rodzi się w Polsce ok. 2 tys., średnio spędzają w szpitalach 114 dni i jak podkreślają specjaliści, po ich opuszczeniu wymagają specjalistycznej opieki.

- Są to dzieci, które potrafimy utrzymywać przy życiu, natomiast ich rozwój przebiega inaczej niż dzieci urodzonych o czasie i ten rozwój musi być nadzorowany. Chcemy stworzyć standardy postępowania w ich przypadkach, po to, żeby ich rozwój był jak najmniej zaburzony. Jedna część działań to tworzenie standardów postępowania jeszcze gdy są w szpitalu. Druga to jest projekt, który ma obejmować te dzieci od momentu wypisania ze szpitala do trzeciego roku życia - wyjaśniła konsultant krajowy w dziedzinie neonatologii prof. Ewa Helwich.

Dlaczego przez trzy lata? Ponieważ - jak zaznaczyła profesor - jest to okres najbardziej dynamicznego rozwoju dzieci. - Dzieci zaczynają w tym okresie chodzić, mówić i można stwierdzić, czy jest coś do nadrobienia, czy wszystko się rozwija prawidłowo - dodała.

Projekt w tej sprawie został już przedstawiony ekspertom z Ministerstwa Zdrowia i - jak powiedziała Helwich - zdobył wstępną akceptację. Ma też dotyczyć wcześniaków nieco starszych, urodzonych z masą od 1000 do 1500 g, które wymagają specjalistycznej opieki, noworodków z niedotleniem, a także dzieci urodzonych o czasie, ale z wieloma wadami.

Głównym założeniem projektu jest, by dzieci te po opuszczeniu szpitala konsultowane były przez wszystkich koniecznych w ich przypadku specjalistów, w jednym miejscu i tego samego dnia. Konsultacje planować i koordynować miałby neonatolog, który wcześniej zajmował się dzieckiem w szpitalu. Obecnie rodzice muszą jeździć na tego typu konsultacje do różnych placówek, często oddalonych od siebie, w różnych terminach.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH