Nefrolodzy zapowiadają, że będą walczyć o większe stawki na przyszły rok, bo jeśli będzie mniej pieniędzy na dializowanie pacjentów placówki będą popadać w coraz większe długi.

W Polsce blisko 20 tysięcy osób korzysta z dializ w ponad 250 stacjach. Na początku br. roku 120 stacji nie podpisało kontraktów, bo, według administratorów i właścicieli stacji , NFZ zaproponował za niskie stawki. Negocjacje trwały dwa miesiące, umowy zostały podpisane. Jednym z elementów zawartego wówczas porozumienia było powołanie wspólnego z NFZ zespołu negocjacyjnego.

– Spotykamy się od kilku miesięcy, rozmawiamy o stawkach, ale do kompromisu jest ciągle daleko. Nasz niepokój budzą sygnały, że w przyszłym roku pieniędzy na dializy będzie jeszcze mniej – mówi Stanisław Mazur wiceprzewodniczący Sekcji Nefrologicznej Izby Gospodarczej Medycyna Polska, dyrektor NZOZ Medyk w Rzeszowie.

Jak informują przedstawiciele sekcji, NFZ na początku roku przeprowadził ankietę kosztową w stacjach dializ i opublikował jej wyniki. Wg danych opublikowanych przez nasz portal, średni koszt zabiegu w 180 stacjach (2/3 wszystkich placówek) wyliczony został przez Fundusz na 443,25 zł . Natomiast według informacji zebranych we wrześniu ub. r. przez sekcję, w ośrodkach publicznych i niepublicznych uzyskano średnią w wysokości 445 zł.

Tymczasem NFZ płacił za dializę do lipca 400 zł i 414 od lipca. To najniższa stawka za dializę w Europie. Przy obecnym kursie euro wysokość refundacji hemodializy w Polsce wynosi około 100 euro. U naszych sąsiadów wartości te wynoszą odpowiednio:
• Czechy – 130 euro,
• Słowacja – 130 euro,
• Słowenia – 160 euro,
• Rumunia – 110 euro.

Trudno nam porównywać się do krajów takich jak:
• Niemcy – 180 euro,
• Francja – 289 euro,
• Szwecja – 300 euro.
Koszty sprzętu i materiałów są podobne w całej Europie – wyliczają przedstawiciele sekcji. Dr Mazur dodaje, że z sygnałów jakie do nich docierają wynika, że na przyszły rok NFZ chce zaproponować jeszcze niższe stawki. To by oznaczało, że placówki prowadzące stacje dializ będą się coraz bardziej zadłużać.

Robert Bugaj, były dyrektor podkarpackiego oddziału NFZ, reprezentuje centralę Funduszu w zespole negocjacyjnym przyznaje, że obawy o obniżenie stawek na dializy są przedwczesne.

– Plan finansowy na przyszły rok nie został jeszcze zatwierdzony. Nie sądzę, żeby stawki były niższe w przyszłym roku. Będą zmiany w rozliczeniach, bo część dializ nie będzie traktowana jako świadczenie odrębnie kontraktowane , wejdzie do procedur leczenia specjalistycznego. Zespół negocjacyjny ciągle pracuje, według mnie jesteśmy w stanie osiągnąć jakiś kompromis.

Pod koniec roku znów możemy być świadkami ostrego sporu między przedstawicielami szpitali i placówek prowadzących stacje dializ a NFZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH