Nawet 75 proc. chorych nie wie, że cierpi na POChP

Przewlekłe obturacyjne zapalenie płuc jeszcze przed rokiem 2030 może stać się trzecią, co do częstości przyczyną zgonu. Tymczasem nawet 3/4 chorych nie wie, że choruje na POChP - mówili uczestnicy kongresu European Respiratory Society w Wiedniu.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) nieodwracalnie ogranicza przepływ powietrza przez drogi oddechowe na skutek przewlekłego zapalenia oskrzeli i oskrzelików oraz rozedmy płuc. Główne objawy to duszność, świszczący oddech, uczucie ciasnoty w klatce piersiowej, nadmiar wydzielanego śluzu oraz kaszel. POCHP często mylona jest z astmą, która dotyczy większych oskrzeli, nie niszczy miąższu płuc i zwykle ma podłoże alergiczne.

Według najnowszych danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z chorobą tą zmaga się około 210 mln ludzi, a ponad trzy mln zmarły z jej powodu w 2005 roku - to 5 proc. wszystkich zgonów na świecie.

WHO przewiduje, że w 2030 roku POChP stanie się trzecią najważniejszą przyczyną zgonów - po chorobach układu krążenia i nowotworach. Będzie wówczas także siódmą na świecie przyczyną niepełnosprawności wyrażonej w utraconych DALY (ang. disability-adjusted life years - lata życia skorygowane niepełnosprawnością). Aż 40 proc. chorych na to schorzenie jest zmuszonych przejść na rentę.

Co druga osoba z POChP ma mniej niż 65 lat. Choroba prowadzi do częstszego występowania nadciśnienia, zawałów, udarów, zakrzepicy. Pacjenci dwukrotnie częściej chorują na cukrzycę typu 2 i nowotwory złośliwe. Zagraża im osteoporoza i depresja. Chorzy umierają 10-15 lat wcześniej niż ich rówieśnicy.

W 80-90 proc. przypadków przyczyną POChP jest palenie tytoniu. Również zanieczyszczenie powietrza - chociażby na skutek używania pieców i grzejników opalanych drewnem i węglem. Także narażenie zawodowe na różne zanieczyszczenia istotnie zwiększają ryzyko rozwoju choroby.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH