Naukowcy: znieczulenie ogólne przypomina śpiączkę

Naukowcy z USA postanowili na podstawie dostępnych danych naukowych porównać procesy snu, narkozy i śpiączki. Wyniki tej analizy opublikowano na łamach pisma New England Journal of Medicine.

Zastosowanie znieczulenia ogólnego jest rutynowym etapem operacji chirurgicznych w szpitalach na całym świecie, pomimo to mechanizm działania środków znieczulających na nasz mózg i cały organizm nie został dokładnie poznany.
 
Doktor Emery Brown z Massachusetts General Hospital z zespołem współpracowników zaczął badania od podsumowania cech charakterystycznych dla znieczulenia ogólnego, takich jak nieświadomość, amnezja, nieodczuwanie bólu, bezruch – wszystko podczas podtrzymania układu krwionośnego, oddechowego i termoregulacji. – Później sprawdzaliśmy podobieństwo i różnice pomiędzy znieczuleniem ogólnym, snem i śpiączką – mówi Emery Brown.
 
Naukowcy porównali też zapisy EEG osób poddanych znieczuleniu ogólnemu i osób śpiących. Okazało się, że narkoza i sen różnią się od siebie bardziej, niż dotychczas zakładano, jedynie najgłębsza faza snu przypominała nieznacznie najpłytsze stany narkozy, wywołanej przez niektóre leki.
 
Autorzy pracy stwierdzili, że stan organizmu podczas narkozy przypomina śpiączkę – tyle, że bezpieczną, bo w pełni kontrolowaną przez anestezjologa.
 
Jednym z etapów badań było sprawdzenie, jak poszczególne substancje stosowane w anestezjologii działają na mózg. Naukowcy stwierdzili współistnienie sprzecznych informacji. Niektóre leki (np. ketamina) aktywują, a nie hamują aktywność neuronalną i w niskich dawkach wywołują halucynacje.
 
Ketamina blokuje receptory dla neuroprzekaźnika pobudzającego glutaminianu, ale działa preferencyjnie na receptory zlokalizowane na neuronach hamujących, co w efekcie stymuluje aktywność neuronalną (poprzez hamowanie hamowania).
 
Taka nadmierna aktywność mózgu prowadzi do stanu nieświadomości – co można porównać do sytuacji kiedy duża liczba nieuporządkowanych informacji jest przesyłana łączem elektronicznym i blokuje wszystkie logiczne sygnały.
 
Naukowcy podkreślają konieczność dalszego badania mechanizmów działania leków stosowanych do znieczulania ogólnego pacjentów i sugerują metodę porównania snu, śpiączki narkozy, jako dobry sposób analizy zmian, zachodzących w naszym organizmie podczas tych trzech różnych stanów nieświadomości.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH