Naukowcy: wirus brodawczaka (HPV) zwiększa ryzyko raka skóry

Infekcje wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) powodującego brodawki na skórze zwiększają ryzyko rozwoju jednego z raków skóry.

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) występuje w ponad 100 typach. Część z nich przenosi się drogą płciową i może przyczyniać się bądź do rozwoju kłykcin kończystych - łagodnych, ale uciążliwych narośli na narządach rodnych, które czasem mogą ulec zezłośliwieniu, bądź do powstawania nowotworów złośliwych, takich jak rak szyjki macicy, sromu, pochwy, odbytu, penisa, jak również jamy ustnej (u osób praktykujących seks oralny).

Wiele typów HPV jest przenoszone poprzez kontakt z naskórkiem i powoduje tworzenie się na skórze brodawek, takich jak kurzajki. Dotychczas uważano je raczej za łagodne, a badania wskazywały, że mogą one zwiększać ryzyko raka skóry, ale u pacjentów z obniżoną odpornością, np. po przeszczepie narządu oraz u osób cierpiących na dysplazję Lewandowsky'ego-Lutza – rzadkie schorzenie skóry wywoływane przez wirusa HPV u osób ze specyficzną mutacją genetyczną.

Naukowcy pod kierunkiem prof. Margaret Karagas z Dartmouth Medical School (stan New Hampshire) wykazali teraz, że typy HPV infekujące skórę mogą zwiększać ryzyko zachorowania na jednego z najczęstszych raków skóry, tj. raka płaskonabłonkowego, u osób z ogólnej populacji.

Badaniami objęto 2.366 mieszkańców stanu New Hampshire w wieku od 25 do 74 lat – 663 miało płaskonabłonkowego raka skóry, 898 cierpiało na raka podstawnokomórkowego, a 805 było zdrowych. Przeprowadzono z nimi wywiady medyczne oraz zmierzono we krwi poziom przeciwciał przeciwko 16 typom HPV infekującym skórę. Obecność pewnego stężenia przeciwciał jest dowodem na przebycie zakażenia.

Okazało się, że pacjenci z rakiem płaskonabłonkowym, ale nie z podstawnokomórkowym, znacznie częściej mieli ślady infekcji analizowanymi typami wirusa niż osoby zdrowe. Zakażenie większą liczbą typów HPV miało przy tym związek z wyższym ryzykiem raka skóry. Analiza wykazała również, że ryzyko raka związane z infekcją HPV było ponad 3-krotnie wyższe u osób stosujących przez długi czas leki immunosupresyjne, takie jak układowe glikokortykosteroidy.

Zdaniem autorów pracy, odkrycie to potwierdza istnienie związku między zakażeniem skóry różnymi typami HPV a wzrostem ryzyka płaskonabłonkowego raka skóry. Może się ono przyczynić do lepszego zapobiegania temu nowotworowi poprzez poprawę profilaktyki i leczenie skórnych infekcji HPV.

Badacze przypominają zarazem, że najważniejszym czynnikiem ryzyka raka płaskonabłonkowego pozostaje nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH