Naukowcy: wczesna emerytura korzystna dla zdrowia

Wcześniejsze przechodzenie na emeryturę korzystnie wpływa na samopoczucie i nie zwiększa ryzyka poważnych schorzeń przewlekłych. Tak konkluduje pismo British Medical Journal podając wyniki badań, jakie prowadzili naukowcy ze Szwecji, Finlandii, Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii.

Dotychczasowe badania naukowe nie dostarczyły jednoznacznych dowodów na temat konsekwencji zdrowotnych jakie ma przejście na emeryturę. Niektóre sugerowały, że wpływa korzystnie na stan zdrowia, przynajmniej w niektórych grupach zawodowych, inne dowodziły, że jej skutki są negatywne, a jeszcze inne, że praktycznie ich nie ma.

Wyjaśnienie tego problemu jest o tyle istotne, że w większości rozwiniętych krajów obserwuje się ostatnio trend do podwyższania wieku emerytalnego.

Jak podaje pismo British Medical Journal,  Naukowcy ze Szwecji, Finlandii, Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii przez 15 lat śledzili stan zdrowia ponad 14 tys. francuskich pracowników państwowego koncernu energetyczno-gazowego. Zbierali w tym czasie dane na temat zmęczenia, depresji oraz chorób przewlekłych, w tym chorób układu krążenia, chorób oddechowych i cukrzycy.

Aby oddzielić wpływ emerytury na zdrowie od – naturalnego w starszym wieku – wzrostu częstości chorób przewlekłych obserwacje prowadzono w ciągu 7 lat przed emeryturą, w roku przejścia na nią i w ciągu 7 następnych lat.

Wszyscy badani przeszli na emeryturę ustawowo, a średnia wieku, w którym to zrobili wyniosła ok. 55 lat. Ma to związek z tym, że we Francji na emeryturę idzie się – zależnie od zawodu – między 55 a 60 rokiem życia, a niektóre osoby, jak pracownicy sektora publicznego, mogą to zrobić o 3-5 lat wcześniej nie tracąc na wysokości świadczenia. Kobiety z trójką lub większą liczbą dzieci mogą otrzymać emeryturę już po 15 latach pracy.

Okazało się, że ryzyko pojawienia się schorzeń przewlekłych wzrastało z wiekiem, ale przejście na emeryturę nie było okresem przełomowym i nie wpłynęło istotnie na ich występowanie. Emerytura była natomiast związana ze znaczną redukcją uczucia zmęczenia psychicznego – o 81 proc. w rok po przejściu na nią, fizycznego – o 77 proc. oraz objawów depresji – o 40 proc.

Największą redukcję zmęczenia fizycznego i psychicznego stwierdzono wśród osób, które miały przynajmniej jedną przewlekłą chorobę, zwłaszcza chorobę wieńcową serca, przebyty udar lub chorobę układu oddechowego.

Według naukowców, najnowsza praca wskazuje, że emerytura wiąże się z ogólną poprawą samopoczucia i co ważne nie zwiększa ryzyka chorób przewlekłych.

Badacze zaznaczają zarazem, że ich obserwacje mogą nie odnosić się do społeczeństw, w których na emeryturę przechodzi się w późniejszym wieku. Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH