Malaria ciągle jest główną zakaźną przyczyną zgonów podróżnych - mówili lekarze na zakończonym w sobotę (6 czerwca) I Międzynarodowym Kongresie Medycyny Morskiej, Tropikalnej i Hiperbarycznej w Gdyni.

Malaria jest chorobą zakaźną wywoływaną przez pierwotniaka - zarodźca malarii, którego roznoszą komary.

Jak przypomniał prof. Jerzy Stefaniak z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu na specjalnej sesji poświęconej malarii, z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że choroba ta występuje w 109 krajach świata, w których łącznie żyje 3,3 mld ludzi, czyli połowa populacji światowej. Szacuje się, że co roku malarią zaraża się 350-500 mln ludzi, z czego nawet 1 mln umiera. Najwięcej przypadków zachorowań odnotowuje się w Afryce - malaria jest przyczyną co piątego zgonu afrykańskiego dziecka.

- Kraje, w których występuje malaria odwiedza rocznie 125 mln turystów różnych narodowości; 30 tys. z nich zaraża się nią, z czego 12 tys. to mieszkańcy Europy (w większości Zachodniej)  - mówi dr Andrzej Kotłowski z Międzywydziałowego Instytutu Medycyny Morskiej, Tropikalnej i Hiperbarycznej w Gdyni.

W Polsce co roku odnotowuje się 30-40 tzw. zawleczonych przypadków malarii, a 120-150 Polaków choruje na nią w krajach jej występowania.

Niestety, jak zaznaczył dr Piotr Kajfasz z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, liczba zgonów z powodu malarii jest w Polsce 10-krotnie wyższa niż w zachodnich krajach europejskich. Wśród przyczyn tego stanu rzeczy wymienił brak stosowania przeciwmalarycznej profilaktyki lekowej przez polskich turystów oraz fakt, że chore osoby nie trafiają od razu do specjalistycznych placówek zajmujących się chorobami zakaźnymi.

Zdaniem specjalisty, malarię powinno się podejrzewać u każdej osoby, która w ciągu ostatnich trzech miesięcy wróciła z tropiku i ma objawy chorobowe, takie jak utrzymująca się gorączka.

Najczęstszymi symptomami malarii są: gorączka poprzedzona dreszczami, nadmierna potliwość, bóle stawowo-mięśniowe; rzadziej bóle głowy, nudności, wymioty, a w pojedynczych przypadkach mogą to być również biegunka, kaszel, żółtaczka powłok skórnych. Poważnym powikłaniem malarii jest tzw. postać mózgowa, która prowadzi do zaburzeń świadomości, drgawek i śpiączki. W ciężkich przypadkach choroby dochodzi też do niewydolności nerek, niewydolności oddechowej.

Dr Kotłowski zaznaczył, że ryzyko zarażenia się malarią zależy od wielu czynników, jak długość i charakter podróży do strefy malarycznej; pora wyjazdu (pod koniec sezonu deszczowego ryzyko jest wyższe); wiek (dzieci są bardziej narażone); ciąża; narażenie na ukłucia komarów.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH