Ministerstwo Edukacji Narodowej planuje wprowadzenie nauki udzielania pierwszej pomocy już w szkole podstawowej. Ratownicy medyczni komentują, że to bardzo dobry pomysł.

- Mieliśmy już do czynienia z sytuacjami, kiedy to dzieci ratowały nawet dorosłych. Uczenie najmłodszych, jak udzielić pierwszej pomocy, jest bardzo słuszne. Umysł dziecka jest bardzo chłonny, wyrabiają się pewne odruchy, które mogą uratować komuś życie – mówi portalowi rynekzdrowia.pl ratownik medyczny, Jacek Szarek przewodniczący Krajowej Sekcji Pogotowia Ratunkowego i Ratownictwa Medycznego NSZZ Solidarność.

Również dyrektorzy podstawówek i gimnazjów uważają, że dzieciom i młodzieży przyda się wiedza z zakresu pierwszej pomocy. Zresztą takie zajęcia organizuje już m.in. dyrektor Zbigniew Byszewski w sosnowieckim Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 9, w skład którego wchodzi podstawówka i gimnazjum. Byszewski na kursy ratownictwa wysłał już wszystkich swoich nauczycieli, a ich umiejętności pozwoliły uratować uczennicę, która na lekcji WF-u dostała w głowę piłką i zemdlała.

Dyrektorzy innych szkół boją się jednak, że trudno będzie znaleźć na czas specjalistów do prowadzenia takich zajęć. - W liceach ratownictwa będą uczyć pedagodzy, którzy prowadzą lekcje przysposobienia obronnego. My takich fachowców nie mamy - martwi się Anna Kraus, wicedyrektorka Szkoły Podstawowej nr 59 w Katowicach.

Nie ma szans, aby podstawówki i gimnazja skorzystały z wiedzy nauczycieli PO z liceów. Według wyliczeń Ministerstwa Edukacji Narodowej 3,5 tys. nauczycieli od PO zatrudnionych w 12 tys. szkół nie będzie w stanie obsłużyć kolejnych 20 tys. placówek. Dlatego ratownictwa będą mogli uczyć także nauczyciele innych przedmiotów, którzy przejdą szkolenie i zdobędą stosowne zaświadczenie.

Pomocni dla szkół mogliby być lekarze i ratownicy medyczni. Okazuje się, że to opcja bardzo kosztowna, bo godzina pracy specjalisty kosztuje 30-80 zł za godzinę. Nauczyciel może zaś liczyć na 19-32 zł – podaje Gazeta Wyborcza.

Rozporządzenie w sprawie nauki pierwszej pomocy ma zostać podpisane w lutym.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH