Nauczyciele mogą wspierać dzieci z ADHD

Psychiatrzy i psycholodzy apelują, dzieci z ADHD mają specjalne potrzeby edukacyjne a nauczyciele powinni znać metody, by je zaspokoić.

ADHD, czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi dotyczy 3-7 proc. dzieci w wieku szkolnym. Z powodu zmian w pracy mózgu, dzieci z ADHD mają trudności z kontrolą impulsów, emocji i zachowań.

Jak wyjaśnia dr Mirosław Dąbkowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Collegium Medicum w Bydgoszczy, konsultant wojewódzki w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży, dziecko z podejrzeniem ADHD powinno najpierw zostać skierowane do psychologa, który oceni jego funkcjonowanie psychiczne oraz funkcjonowanie całej rodziny. Ostateczną diagnozę musi jednak postawić psychiatra lub neurolog.

Podkreślił, że w terapii ADHD najważniejszą rolę odgrywa psychoterapia, skierowana nie tylko do dziecka, ale też do rodziców i opiekunów.

– Farmakoterapia ma uzasadnienie w określonych przypadkach. Jest wsparciem dla psychoterapii, a nie odwrotnie – tłumaczy specjalista.

Jak ocenia, umiejętnie stosowane leki psychostymulujące mogą poprawiać zdolności poznawcze dzieci z ADHD i mają korzystny bilans korzyści w stosunku do działań niepożądanych. Jest to grupa leków o najdłuższej historii stosowania w psychiatrii dziecięcej (od ok. 70 lat) i dobrze przebadana pod kątem bezpieczeństwa.

Dąbkowski podkreślił też ważną rolę rodziców i nauczycieli w procesie terapeutycznym dziecka z ADHD. Powinni mieć na tyle dużą wiedzę, by mu pomóc. Taki jest też cel warsztatów organizowanych dla psychologów i pedagogów szkolnych.

–  Chcemy, aby psycholodzy i pedagodzy wypracowali na nich model wsparcia dziecka z ADHD w szkole, a następnie przekazywali nauczycielom, jakie strategie powinni zastosować, by pomóc każdemu dziecku z tym zaburzeniem – tłumaczył dr Artur Kołakowski, psychiatra, autor scenariusza warsztatów dla pracowników oświaty prowadzonych w ramach programu „Dziecko i świat za pan brat”.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH