Mieszkańcy Sosnowca, Jaworzna i Łodzi wypadli najgorzej w Narodowym Teście Słuchu 2011, jaki przeprowadzono latem w całej Polsce. Akcja badania słuchu objęła niemal 10 tys. osób. Zdaniem specjalistów jej wyniki są bardzo niepokojące.

W ramach Narodowego Testu Słuchu w 35 miejscowościach w całej Polsce pojawił się tzw. słuchobus, czyli specjalny pojazd, w którym każdy mógł bezpłatnie przejść testy słuchu wykonywane przez specjalistów. Celem akcji było przetestowanie słuchu jak największej liczby Polaków.

Jak poinformowali w poniedziałek (21 listopada) organizatorzy, badania audiometryczne wykazały, że w wieku do 20 lat aż 42,4 proc. badanych to osoby z niedosłuchem, a przedziale 21-39 lat odsetek ten wynosi 44,6 proc. W przedziale 40-59 lat ubytek słuchu miało 72,7 proc. badanych a powyżej 60 lat - 91,2 proc.

Zdaniem specjalistów, wyniki badań są bardzo niepokojące. - Widzimy, że w przedziale 40-latków, gdzie nie powinno być jeszcze rejestrowanych ubytków słuchu, rejestrujemy ich już bardzo dużo. To świadczy o tym, że w środowisku, w którym żyjemy, jest za dużo hałasu i mało mówi się o tym, że słuch trzeba chronić. To bardzo poważny problem - powiedział przedstawiciel organizatorów akcji, protetyk słuchu Marek Miler.

Z badań wynika, że w skali całej Polski odsetek przebadanych, u których stwierdzono ubytek słuchu, najwyższy jest w Sosnowcu, Jaworznie oraz w Łodzi, gdzie aż 2/3 przebadanych ma wadę słuchu. Najgorsza sytuacja ze słuchem - według organizatorów - jest w woj. śląskim i łódzkim.

W pierwszej dziesiątce jest również Chorzów, gdzie u ponad połowy badanych stwierdzono ubytki słuchu oraz Łowicz i Aleksandrów Łódzki (woj. łódzkie). Testy w woj. śląskim przeszło blisko 400 osób; w Łódzkiem - niemal 1000. W pierwszej 10. znalazły się także Lubomierz, Poznań, Malbork i Kraków.

Specjaliści podkreślają, że na słuch największy wpływ ma wszechobecny hałas, a ruch uliczny generuje hałas na poziomie 80-90 decybeli.

Według organizatorów akcji, w Polsce żyje około 50 tys. osób z ciężkim uszkodzeniem słuchu, a około 20 proc. cierpi na jego zaburzenia. Chorobami słuchu może być zagrożone nawet 4 mln Polaków.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH