Narodowy Program Leczenia Hemofilii podpisany przez minister zdrowia

Minister zdrowia Ewa Kopacz podpisała Narodowy Program Leczenia Hemofilii i pokrewnych skaz krwotocznych na lata 2012-2018.

Podpisany dokument minister wręczyła osobiście Bogdanowi Gajewskiemu, prezesowi Polskiego Stowarzyszenia Chorych na Hemofilię.

- Bardzo się z tego cieszymy, bo nowy program gwarantuje dobre leczenie na najbliższe lata. Ogromnie zależało nam na jego stworzeniu, ponieważ w przeszłości, gdy nie istniał, dostawy leków często były nieregularne, a poziom leczenia zły - powiedział Gajewski.

Przypomniał, że od 2008 roku prowadzony jest program profilaktycznego leczenia hemofilii u dzieci do 18. roku życia. Polega on na podawaniu czynnika krzepnięcia, którego brakuje dziecku, w celu zapobiegania samoistnym wylewom krwi m.in. do stawów czy mięśni. Są one nie tylko bardzo bolesne, ale prowadzą do nieodwracalnego uszkodzenia stawów i niepełnosprawności.

Jak ocenił Gajewski, w Narodowym Programie Leczenia Hemofilii na lata 2012-18 znalazło się wiele rozwiązań bardzo korzystnych dla chorych.
- Leczenie zostało dostosowane do standardów wyznaczonych przez Parlament Europejski. Na przykład zaopatrzenie w czynniki krzepnięcia ma stale rosnąć, a w ostatnich latach obowiązywania programu będzie już dorównywało standardom europejskim - wyjaśnił.

Według Gajewskiego, pozytywne jest też to, że w dokumencie "mowa o stworzeniu kompleksowych ośrodków leczenia hemofilii i o dopuszczeniu do terapii rekombinowanych czynników krzepnięcia, obecnie najbezpieczniejszych leków stosowanych w leczeniu hemofilii. Obecnie w Polsce stosuje się głównie czynniki tzw. osoczopochodne, tj. otrzymywane na drodze frakcjonowania osocza pochodzącego od wielu dawców".

Minister Kopacz już 21 września zapowiedziała, że od przyszłego roku wszystkie dzieci, które urodzą się z hemofilią, będą mogły być leczone lekami rekombinowanymi.

- Liczę, że równie szybko uda się wprowadzić zmiany w wycenie leczenia szpitalnego chorych na hemofilię, które przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia zapowiedzieli na spotkaniach z pacjentami w trakcie prac nad narodowym programem - podsumował Gajewski.

Na konferencji przedstawiciele MZ poinformowali też o pozytywnych rekomendacjach Rady Konsultacyjnej AOTM dla trzech programów terapeutycznych: leczenia ciężkiej astmy alergicznej przeciwciałem monoklonalnym o nazwie omalizumab, leczenia dzieci z zespołem Niemanna Picka oraz nową wersję programu leczenia chorych na stwardnienie rozsiane.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH