Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego przestrzega przed HCV Może nieraz upłynąć kilka dekad zanim u zakażonego pojawią się charakterystyczne objawy. Fot. archiwum RZ

80 proc. osób w Polsce zakażonych wirusem zapalenia wątroby typu C (HCV) nie zdaje sobie z tego sprawy, tymczasem choroba, choć prowadzi do śmierci, jest uleczalna, gdy zostanie w miarę wcześnie rozpoznana.

W środę, 29 czerwca Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego zainaugurował kampanię "HCV jestem świadom".

Według szacunków w Polsce jest od 220 do 230 tys. zakażonych tym wirusem. Więcej osób zetknęło się z nim, ale nie każdy się zaraża. 80 proc. zakażonych jest nieświadomych choroby. Pomimo, że nie ma szczepionki, HCV jest całkowicie uleczalne w 90 proc. przypadków, a leki są refundowane przez NFZ.

- HCV to jeden z głównych problemów epidemiologicznych, jeśli chodzi o choroby zakaźne - podkreślił prof. Mirosław Wysocki z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego podczas środowej konferencji prasowej w Warszawie.

Celem kampanii jest uświadomienie ludzi o randze problemu oraz podjęcie działań mających zapobiegać i zwalczać przyczyny zakażeń wirusem HCV. Projekt składa się z pięciu modułów: diagnostyki, pracy z ludźmi uzależnionymi, badania kobiet w ciąży, badania na oddziałach szpitalnych, edukacji. Najważniejsze jego cele to profilaktyka - zapobieganie zakażeniu, bezpieczeństwo - dbałość o procedury medyczne i czas - szybkie rozpoznanie zakażenia, jako kluczowe dla wyleczenia.

Podczas kampanii będzie można uzyskać informacje o wirusie HCV ze strony internetowej, portali społecznościowych, spotów telewizyjnych, szkoleń zarówno internetowych jak i stacjonarnych. Dodatkowo dzięki akcji, każdy może uzyskać certyfikat dotyczący zapobieganiu zakażeniom wirusem HCV. Kampania będzie też prowadzona podczas imprez masowych w 16 miastach.

- Co zrobić, aby nie zakazić innych, jak edukować i osoby zakażone, ale przede wszystkim osoby wykonujące różnego rodzaju zawodowe czynności związane z naruszeniem ciągłości tkanek takich jak nakłucia, przecięcia skory czy iniekcje - mówił prof. Rafał Gierczyński z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

Wirus przenoszony jest przez krew. Do zakażenia może dojść w wyniku naruszenia ciągłości skóry, błon śluzowych lub kontaktu z krwią osoby zakażonej. Może się tak stać przez brak zachowania odpowiednich procedur podczas zabiegów medycznych czy kosmetycznych. Dużą grupą zakażonych są osoby uzależnione od narkotyków, które korzystają z używanego sprzętu. Możliwe jest również przeniesienie wirusa z zakażonej matki na dziecko podczas ciąży i porodu oraz przez kontakt seksualny.

Rozpoznanie wirusa nie jest łatwe. HCV nie ma charakterystycznych objawów klinicznych.

- Od momentu wniknięcia wirusa do organizmu człowieka może nieraz upłynąć kilka dekad zanim pojawią się charakterystyczne objawy - powiedział prof. Gierczyński.

Podczas inauguracji kampanii wyświetlono spot promocyjny, który będzie można zobaczyć przez najbliższe miesiące w telewizji i internecie. Wskazuje się w nim na powszechność zakażeń wśród wszystkich grup wiekowych i społecznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH