- Politycy nie do końca uświadomili sobie, że opieka zdrowotna w nadchodzącej przyszłości będzie podlegać radykalnym przekształceniom i niemal powszechny dzisiaj model zorientowany na chorobę i realizowany głównie w oparciu o lecznictwo zamknięte ulegnie zmianie - stwierdził prof. Jerzy Szczerbań, kierownik zakładu zdrowia publicznego Uniwersytetu Medycznego w Warszawie, podczas piątkowej (12 grudnia) konferencji naukowej o polskich sukcesach w promocji zdrowia.

W nadchodzących latach - zdaniem specjalistów - system ochrony zdrowia powinien stać się bardziej zorientowany na działania profilaktyczne i promowanie zachowań prozdrowotnych. Ważne też, by społeczeństwa uświadomiły sobie, że zdrowie ludzi zaledwie w jednej czwartej (według pewnych opinii - zaledwie w 10 proc.) zależy od funkcjonowania opieki zdrowotnej. Dużo większe znaczenie dla naszej kondycji zdrowotnej ma właściwy styl życia i odżywianie się, uwarunkowania genetyczne i wpływ czynników środowiskowych.

Zdaniem prof. Szczerbania, problem polega na tym, że jesteśmy świadkami pewnej dychotomii - rozchodzenia się interesów medycyny naprawczej i zdrowia publicznego: - Niektórzy są nawet skłonni przeciwstawiać te dwa subsektory.

Ogromny potencjał intelektualny, naukowy i ekonomiczny znajduje się po stronie medycyny naprawczej. Jej osiągnięcia są bardziej spektakularne, niż osiągnięcia zdrowia publicznego, które nie są tak wyraźnie odbierane i odczuwane przez indywidualnego obywatela.

- Dlatego istnieje konieczność zintegrowania wysiłków medycyny naprawczej oraz osób, zakładów i instytucji realizujących zadania zdrowia publicznego, w jeden nurt - podkreślił prof. Jerzy Szczerbań.

Dyskusja o zdrowiu publicznym wywołana krytyczną oceną systemu koncentruje się dzisiaj wokół zabezpieczenia usług zdrowotnych. Wykazała ona, że priorytetem społeczno - politycznym jest sprawność funkcjonowania lecznictwa, zapewniająca poczucie bezpieczeństwa zdrowotnego, jego organizacja i dostępność.

Profesor ubolewa, że wobec takich ocen zadania zdrowia publicznego - niesłusznie zresztą - wydają się być wtórne: - W odniesieniu do zdrowia publicznego, rozstrzygnięcia wymaga problem, czy i w jakim stopniu zdrowie publiczne interesuje się medycyną naprawczą oraz czy i w jakim stopniu medycyna naprawcza współdziała ze zdrowiem publicznym.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH