W najnowszych "Zaleceniach klinicznych dotyczących postępowania u chorych na cukrzycę" na 2009 rok, opublikowanych przez Polskie Towarzystwo Diabetologiczne, uwzględnione zostały wyniki debaty "Doskonalenie systemu opieki nad ciężarną z cukrzycą przedciążową: leczenie wielodyscyplinarne".

Debata odbyła się w październiku 2008 roku, z inicjatywy wybitnego polskiego diabetologa, prof. Jacka Sieradzkiego. Przypomnijmy, że celem spotkania było stworzenie jednorodnego standardu postępowania terapeutycznego oraz zapisanie go w wytycznych poszczególnych towarzystw medycznych.
 
Naukowcy zaproponowali m.in. rozwiązania dotyczące sprawnie funkcjonującego systemu zespołowej opieki nad ciężarną. Omówili też zasady współpracy specjalistów zaangażowanych w proces opieki nad przyszłą matką i szczegółowe procedury wdrażania terapii ciągłym podskórnym wlewem insuliny przy użyciu osobistej pompy w okresie planowania i przebiegu ciąży.

Polskie Towarzystwo Diabetologiczne i Polskie Towarzystwo Ginekologiczne już dawno wpisały zalecenia pozostawania kobiety ciężarnej z cukrzycą i jej dziecka pod opieką wyspecjalizowanego zespołu diabetologiczno-położniczego, w składzie: diabetolog, ginekolog-położnik, neonatolog, pielęgniarka edukacyjna, dietetyk. Teraz rekomendacje wynikłe z debaty mają pomóc wdrożyć tę współpracę jak najszerzej w życie.

Wnioski z debaty znalazły swoje odzwierciedlenie w ostatniej nowelizacji zaleceń PTD na rok 2009. Wprowadzono w nich modyfikacje do istniejących zapisów oraz kilka nowych, dotyczących usprawnienia opieki nad ciężarną z cukrzycą, a wynikłych ze zgłoszonych postulatów lekarzy – leczenia samej cukrzycy, postępowania położniczego, anestezjologicznego w okresie porodu, postępowania neonatologicznego.

Szczegóły nowych zaleceń dostępne są na stronie PTD - kliknij.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH