Kiedy diagnostyczne laboratorium medyczne pracuje dobrze i jest użyteczne klinicznie? Przede wszystkim wtedy, gdy jest w stanie podać wiarygodne i powtarzalne wyniki badań. A to zależy w dużym stopniu od wdrożonych standardów i przestrzegania procedur jakościowych. W Polsce nie ma do tej pory powszechnego, obligatoryjnego systemu akredytacji laboratoriów medycznych i certyfikowania wykonywanych w nich procedur. - Taki system pozwoliłby na zminimalizownie różnic, jakie pod względem jakości badań występują między laboratoriami - wybiega myślą w przyszłość Henryk Owczarek, przewodniczący Polskiej Izby Diagnostów Laboratoryjnych.

Systemy promujące jakość badań laboratoryjnych próbuje tworzyć wiele państw. Wzorcem są w tym zakresie międzynarodowe normy ISO 17025 i 15189 określające m.in.: wymagania dotyczące zarządzania laboratoriami medycznymi, kwalifikacje personelu, warunki lokalowe, wyposażenie, sposoby przeprowadzania procedur badawczych, analitycznych i przedstawianie wyników. Nacisk na stosowanie procedur zapewnienia jakości w laboratoriach medycznych został w dużej mierze wymuszony sytuacją rynkową.

Kryteria już są

- Tam gdzie wiele laboratoriów konkuruje o ograniczoną ilość pieniędzy publicznego płatnika, istnieje spora pokusa, żeby w ramach tej rywalizacji oferować jak najniższą cenę usługi przy jednoczesnym obniżaniu jej jakości - mówi profesor Jerzy Naskalski z Katedry Biochemii Klinicznej Collegium Medicum UJ i przewodniczący Kolegium Medycyny Laboratoryjnej.
Dokumentem, o posiadaniu którego zdecydowana większość laboratoriów może dzisiaj tylko marzyć, jest akredytacja. Polega ona na formalnym uznaniu przez niezależny ośrodek kompetencji placówki do wykonywania określonych badań i zapewnienia ich należytej jakości. W Europie i USA dobrowolne poddawanie się akredytacji przez laboratoria służy działaniom marketingowym i prestiżowym.
Do wspomnianego systemu wiedzie daleka droga. Najpierw potrzebne są standardy. W Polsce prace nad ich sprecyzowaniem i opisaniem były prowadzone od 2002 roku przez zespół ds. organizacji i wdrażania systemu jakości w medycznych laboratoriach diagnostycznych i mikrobiologicznych, którym kierował profesor Zygmunt Kopczyński z Katedry i Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Zespół określił kryteria. Zostały opublikowane w postaci rozporządzeń ministra zdrowia z 2004, 2005 i 2006 roku.

Potrzebni specjaliści

Pierwsze ze wspomnianych rozporządzeń wprowadziło trzy zasadnicze wymagania dotyczące: warunków lokalowych, wyposażenia laboratoriów w aparaturę oraz kwalifikacji personelu. Jeden z warunków dotyczących kwalifikacji diagnostów - a dokładnie ten precyzujący, że kierownikiem laboratorium medycznego może być osoba posiadająca specjalizację z diagnostyki laboratoryjnej - okazał się trudny do spełnienia w zakładanym czasie. Zbyt późno ruszyły kursy specjalizacyjne. Przyjęto, że nowy termin zakończenia specjalizacji, któremu mają sprostać kierownicy, to 1 kwietnia 2009 roku.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH