Od 1991 roku w trzeci czwartek listopada obchodzony jest w Polsce Międzynarodowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. Tysiące palaczy starają się wytrwać ten jeden dzień w niepaleniu, a część z nich przestaje w ogóle palić.

Według badań specjalistów, statystyczny palacz podejmuje nawet siedem bezskutecznych prób rzucenia palenia zanim uda mu się przezwyciężyć uzależnienie. Zaledwie 3-5 proc. palaczy, którzy rzucili palenie bez jakiegokolwiek wsparcia nie wraca do palenia w okresie od 6 do 12 miesięcy.

Kluczem do skutecznego rzucenia palenia jest motywacja osoby palącej i pełna informacja na temat trudnej drogi wychodzenia z nałogu. Dlatego powstał serwis www.rzucpalenie.org - informacje, które znajdują się na tej stronie internetowej mają przede wszystkim uświadomić palaczowi jak ważna jest motywacja i zewnętrzne wsparcie w procesie rzucania palenia papierosów, między innymi, pomoc lekarza, psychologa, rodziny i przyjaciół.

W Polsce pali około 9 milionów osób. Każdego roku wskutek tzw. chorób odtytoniowych umiera 69 tys. osób, a 43 tys. z tej grupy odchodzi przedwcześnie (w wieku 35-69 lat). Palenie tytoniu powoduje około trzykrotnie więcej zgonów niż wszystkie przyczyny niemedyczne razem wzięte, m.in. wypadki drogowe, katastrofy lotnicze, katastrofy kolejowe, morderstwa, samobójstwa.
Palenie papierosów w ok. 90 proc. przypadków jest główną przyczyną POChP (zarówno przewlekłego zapalenia oskrzeli jak i rozedmy płuc).
Główną przyczyną POChP (zarówno przewlekłego zapalenia oskrzeli jak i rozedmy płuc), w około 90 proc. przypadków, jest palenie papierosów.

Dane epidemiologiczne, dotyczące zapadalności na POCHP w Europie Środkowej i Wschodniej nie są dokładne, ale jak podaje Europea Lung Foundation, na całym świecie na POChP choruje około 44 milionów osób. W krajach rozwiniętych POChP występuje w średnim i starszym wieku, zwykle u osób powyżej 45 roku życia.Częstość występowania klinicznie istotnej postaci POChP w różnych krajach Europy wynosi natomiast od 4 do 10 proc.dorosłej populacji.

W Europie umiera rocznie około 200 000 – 300 000 ludzi z powodu POChP. Dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)wskazują, że POChP jest odpowiedzialna za 4,1 proc. zgonów u mężczyzn i 2,4 proc. u kobiet w Europie. Spośród chorób układu oddechowego POChP jest główną przyczyną utraconych dni pracy. W krajach Unii Europejskiej oraz w Szwajcarii  Norwegi, z powodu POChP rocznie notuje się 41 300 utraconych dni pracy na 100 000 osób. Przewiduje się przy tym, że w roku 2020 POChP stanie się trzecią wiodącą przyczyną zgonów i będzie powodem 6 milionów zgonów na całym świecie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH