W szpitalu MSWiA w Olsztynie pacjenci z grupy wysokiego ryzyka mogą uczestniczyć w badaniach przesiewowych nowotworów kilku narządów. Wcześniej chorzy musieli jeździć aż do Szczecina.

Olsztyńskie laboratorium będzie pierwszym w regionie. Poliklinika została wybrana do wykonywania testów DNA wykrywających genetyczne predyspozycje do raka piersi i jajnika wśród pacjentów z Polski północno-wschodniej.

- Odbywa się ono na poziomie molekularnym i prowadzi do wykrycia zmutowanego genu BRCA1. Jego obecność zwiększa o 80 procent ryzyko wystąpienia raka piersi i jajnika - wyjaśnia Janusz Chełchowski, dyrektor polikliniki.

Projekt badawczy koordynuje prof. Jan Lubiński z Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedzicznych Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie.

Badania mają też charakter profilaktyczny, bo szpital zaprasza na nie nie tylko osoby już chore, ale i zdrowe, u których w rodzinie wcześniej wystąpiły choroby nowotworowe. Jeśli badanie wykaże obecność rakotwórczego genu, pacjent zostanie objęty opieką. Wynik badania pozwoli na szybkie dobranie odpowiednich leków, które gwarantują bardziej efektywną terapię.

 - To tzw. leczenie celowane, skierowane precyzyjnie na to schorzenie, a dzięki temu mniej uciążliwe od tradycyjnych metod i dające większe szanse na wyleczenie - dodaje Chełchowski. - Na badania zaprosimy też najbliższych krewnych osoby z wykrytym "złym" genem.

Olsztyński oddział NFZ sfinansuje tysiąc badań w ciągu roku. I choć wydaje się, że to niemało, onkolodzy szacują, że potrzeby są znacznie większe, bo na raka sutka i jajnika zapada rocznie na Warmii i Mazurach około trzech tys. kobiet. A to oznacza, że co najmniej tyle diagnoz należałoby wykonać. 
- Ale mamy obietnicę Funduszu, że jeśli będzie taka potrzeba, uzyskamy pieniądze na kolejne badania - mówi dyrektor.

Pracownia genetyczna będzie gotowa do końca października, a pacjentów zacznie przyjmować najpóźniej z początkiem listopada. Na razie wyremontowane pomieszczenia w tzw. białym domku, gdzie niegdyś mieściła się szpitalna administracja, czekają na wyposażenie. 
- Już teraz chętni do badań mogą nadsyłać ankiety. Po ich przeanalizowaniu będziemy kwalifikować pacjentów do diagnozowania. To przyśpieszy procedurę, by od razu po uruchomieniu naszej pracowni przystąpić do pracy – mówi dyrektor polikliniki.

W ankiecie należy odpowiedzieć na pytania o chorych na raka wśród rodziców, dzieci, rodzeństwa i dziadków. Jeśli onkolodzy stwierdzą podejrzenie wysokiej genetycznej predyspozycji do nowotworów, zaproszą na badanie. Do czasu otwarcia laboratorium w Olsztynie formularze będą analizować specjaliści ze Szczecina.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH