Na przeszczep serca polski pacjent czeka średnio 2-3 lata

W Polsce na przeszczep serca czeka się 2-3 lata, na przeszczep wątroby 6 miesięcy, nerki 11 miesięcy - informowali specjaliści przy okazji otwarcia w czwartek (21 maja) oddziału transplantologii i chirurgii ogólnej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie.

Nowy oddział mieści się w zmodernizowanych pomieszczeniach byłego bloku operacyjnego na czwartym piętrze szpitala.

Fundusze na remont w wysokości 2,6 mln zł przyznało Ministerstwo Zdrowia w ramach Programu Wieloletniego na lata 2011-2020 ”Narodowy Program Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej".

- Z tej samej puli przeznaczono 180 tys. zł na zakup czterech kardiomonitorów oraz centrali monitorującej do zmodernizowanego oddziału - poinformowała dyrektor szpitala Irena Kierzkowska. Na oddziale jest 20 łóżek i dwie izolatki.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie jest jedynym na Warmii i Mazurach ośrodkiem transplantacyjnym, przeszczepia się w nim nerki. Ośrodek Przeszczepiania Nerek w Olsztynie powstał w lipcu 2010 r. Przez pięć lat specjaliści dokonali w nim transplantacji ponad 120 nerek.

Ordynator oddziału transplantologii i chirurgii ogólnej dr Leszek Adadyński pytany, kiedy w ośrodku możliwe będzie dokonywanie transplantacji innych narządów, odpowiedział, że tak duże przedsięwzięcie muszą poprzedzić przygotowania.

- Należy stworzyć zespół specjalistów. Tak jak przeszczepów od zmarłego dawcy nie da się zaplanować, tak nie można przeszczepów wykonywać jednoosobowo - podkreślił Adadyński.

Dyrektor Centrum Organizacyjnego-Koordynacyjnego ds. Transplantacji Poltransplant prof. Roman Danielewicz, podkreślił, że w całym kraju działa 30 ośrodków transplantacji, które realizują 35 programów transplantacji (jeden program dotyczy transplantacji jednego organu).

W Polsce dokonuje się przeszczepów zarówno komórek krwiotwórczych, tkanek i komórek (w tym przeszczepów rogówki), narządów unaczynionych, czyli nerek, wątroby, trzustki, serca i płuc oraz złożonych przeszczepów wielonarządowych, czyli kończyn, twarzy czy krtani.

- Obecnie w Polsce na przeszczep serca czeka w kolejce 356 pacjentów, na wątrobę - 136 i 900 pacjentów na przeszczep nerki. Transplantologia jest tą wyjątkową dziedziną medycyny, gdzie potrzebny jest żywy narząd do przeszczepu i dlatego mówimy o tak ważnym i szczególnym wkładzie społeczeństwa - podkreślił Danielewicz.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH