Na nadejście Eboli technicznie jesteśmy przygotowani

Szerzenie się zachorowań na gorączkę krwotoczną Ebola w Afryce Zachodniej jest potężnym problemem epidemiologicznym, który może dotyczyć mieszkańców innych kontynentów. W przypadku Polski ryzyko przywleczenia wirusa wywołującego Ebolę jest niewielkie, ale jednak możliwe - mówi nam dr Iwona Paradowska-Stankiewicz, konsultant krajowy w dziedzinie epidemiologii, pytana o praktyczne przygotowanie szpitali na wypadek tego zagrożenia.

Rynek Zdrowia: - Czy nasze szpitale są przygotowane na takich chorych ?

Iwona Paradowska-Stankiewicz: Musimy być na taką ewentualność przygotowani.


- Jak należy postąpić w przypadku podejrzenia choroby?

IPS: W przypadku podejrzenia zakażenia wirusem EBOV u osoby która wróciła z Afryki Zachodniej, a więc z obszaru występowania epidemii gorączki wirusowej Ebola, sposób dalszego postępowania jest uzależniony od tego, czy u tej osoby występują objawy, czy też nie. Jeżeli występują objawy takie jak gorączka powyżej 38,6 st. Celsjusza, objawy grypopodobne oraz którykolwiek z objawów tzn.: wymioty, biegunka, czy krwawienie, konieczna jest hospitalizacja w warunkach izolacji.

Ze względu na dużą zakaźność choroby, zalecane jest by pacjent z domu zawiadomił pogotowie ratunkowe. Wówczas przeszkolony zespół oraz karetka odpowiednio wyposażona przewiezie pacjenta do szpitala chorób zakaźnych. W szpitalu w warunkach izolacji lekarze rozpoczną diagnostykę w kierunku zakażenia wirusem Ebola, malarii, gorączki denga itp. Trzeba diagnozować wielokierunkowo, gdyż zakażenie wirusem Ebola nie wyklucza zakażenia innymi patogenami typowymi dla tego rejonu świata.

W przypadku osób bez objawów klinicznych musimy ocenić, czy są to osoby narażone, czyli takie które podczas pobytu w Afryce miały kontakt z osobą chorą lub ciałem osoby zmarłej z powodu Eboli, lub chorym bądź padłym zwierzęciem np. nietoperzem owocożernym. Jeżeli tak, to należy taką osobę poddać kwarantannie, najlepiej indywidualnej. W przypadku wystąpienia u takiej osoby objawów klinicznych, należy skonsultować ją przez lekarza chorób zakaźnych, który zdecyduje o podjęciu izolacji szpitalnej. W przypadku braku objawów w okresie 21 dni - należy zakończyć kwarantannę oraz obserwację pacjenta.

Zalecamy, aby osoba, która powróciła z Afryki i nie miała kontaktu z osobą chorą lub ciałem osoby zmarłej z powodu Eboli, lub chorym bądź padłym zwierzęciem prowadziła mimo wszystko samodzielną obserwację swojego stanu zdrowia przez 21 dni. Jeśli w tym czasie pojawią się objawy, wymagane jest wezwanie pogotowia ratunkowego i konsultacja lekarza chorób zakaźnych, który zdecyduje o dalszym postępowaniu. Jeżeli natomiast nie pojawią się objawy, należy zakończyć samoobserwację.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH