Kolejka na zabieg wszczepienia endoprotezy biodra lub kolana. w całej Polce sięga pięciu lat. Wynika to z małych środków przeznaczanych na te zabiegi. Pacjenci w związku ze zbyt późno przeprowadzonym zabiegiem często nie wracają do aktywności zawodowej.

Minister zdrowia Ewa Kopacz zapowiedziała, że zostaną zniesione limity na wszczepienie endoprotez m.in. stawu biodrowego i kolanowego.

Formalnie nie ma limitów na wykonywanie tego typu zabiegów. Szpitale, limitują  je ze względu na posiadane przez nie środki pieniężne. Kontraktują bowiem pewną liczbę zabiegów za określoną kwotę. To znaczy  mają   zakontraktowaną pewną sumę, m.in. na endoprotezoplastykę, ale w praktyce wygląda to tak, że w związku z tym, że jest to także oddział urazowy i przyjmowani są w pierwszej kolejności pacjenci urazowi, to większość pieniędzy jest przeznaczana właśnie na tzw. urazówkę. Jest więc  mniej pieniędzy dla danego szpitala  na wykonanie zabiegów endoprotezoplastyki. Gdyby weszły w życie zapowiedzi minister zdrowia, to oznaczałoby, że musi być zarezerwowana na endoprotezoplastykę bliżej nieokreślona, choć znacząca  duża pula pieniędzy.
 
W Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Urazowym im, dr J. Daaba w Piekarach Śląskich ze względu na wąską specjalizację tego ośrodka, okres oczekiwania jest krótszy, ale też sięga nawet trzech lat.

– Szpital nie jest z gumy, a ja nie pozwolę jako dyrektor  i chirurg ortopeda na robienie zabiegów po nocach, bo to tylko zwiększy ilość powikłań – powiedział nam dr Bogdan Koczy.

W szpitalu jest 300 łóżek i najpierw operowani są pacjenci z wypadków, urazowi, a do zabiegu wszczepienia endoprotez jest kolejka.

To lekarz decyduje o kolejności zabiegu.

– Nikt nam tego nie odbierze. Zależy to przecież od wielu czynników, między innymi od stanu ogólnego pacjenta i rodzaju schorzenia. Pacjent poza tym musi być przygotowany, tzn. zdiagnozowany w rejonie i dopiero wtedy wyznaczamy termin. Jeśli przypadek tego wymaga, to okres oczekiwania można skrócić nawet do miesiąca, ale to zależy od konsultacji podkreśla dyrektor Koczy.

Jeżeli coraz więcej polskich pacjentów będzie miało świadomość, że zabieg wszczepienia endoprotezy pomoże im wrócić całkowicie do zdrowia, wówczas więcej będzie wykonywanych takich operacji. Warto bowiem pamiętać, że głównym wskazaniem do zrobienia endoprotezoplastyki biodra czy kolana jest zniesienie bólu.  W końcu osiąga takie stadium, że mimo farmakoterapii, stosowania silnych leków przeciwbólowych, u pacjenta pojawiają się nawet bóle nocne, czyli pacjent nie jest w stanie spać, a kość ulega dalszej degradacji. Jeśli dopiero wówczas przeprowadzona zostanie endoprotezoplastyka, to pacjent owszem, nie będzie już cierpiał z powodu bólu, ale nie zostanie mu jednak w pełni przywrócona ruchomość.  Taki pacjent nawet jeśli będzie  miał  wykonaną endoprotezoplastykę biodra czy kolana, idzie na rentę. 

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH