Na ŚDM zakupią specjalistyczne karetki, aparaturę i sprzęt medyczny Na ŚDM zakupią specjalistyczne karetki, aparaturę i sprzęt medyczny.Fot. Archiwum

Powstał projekt specustawy na Światowe Dni Młodzieży. Wiele miejsca poświecono w nim kwestiom bezpieczeństwa i zabezpieczenia medycznego. W czwartek (25 lutego) projektem zajmie się Komitet Stały Rady Ministrów.

Projekt zakłada powierzenie wojewodzie małopolskiemu szczególnych zadań w obszarze zabezpieczenia medycznego ŚDM, w tym stworzenie planu, koordynację działań uczestników realizujących zabezpieczenie medyczne, zwiększenie gotowości podmiotów leczniczych do udzielania świadczeń zdrowotnych oraz zorganizowanie struktur zabezpieczenia medycznego w miejscu uroczystości.

W uzasadnieniu podkreślono, że obecnie żaden podmiot nie jest w stanie samodzielnie zabezpieczyć takiego wydarzenia, zarówno w terenie, jak i w warunkach podmiotu leczniczego, dlatego konieczne jest dodatkowe wsparcie placówek medycznych w związku z większą liczbą pacjentów oraz konicznością zabezpieczenia VIP-ów.

W myśl projektu realizatorami zabezpieczenia medycznego ŚDM będą podmioty lecznicze, jednostki współpracujące z systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego, społeczne organizacje ratownicze i inne, które w ramach swoich zadań są obowiązane do niesienia pomocy w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Zadania te będą wykonywane w ramach umowy zawartej z wojewodą małopolskim.

Projekt określa wymagania dotyczące poszczególnych elementów zabezpieczenia medycznego: zespołów wyjazdowych, lotniczych zespołów ratunkowych, patroli pieszych, patroli ruchomych, stałych punktów pomocy medycznej i namiotów szpitalnych.

Projekt przewiduje, że część zadań w zakresie zabezpieczenia medycznego ŚDM wykonywał będzie minister zdrowia. Będą one obejmowały zakup specjalistycznych środków transportu oraz aparatury i sprzętu medycznego, niezbędnych do zabezpieczenia medycznego ŚDM.

Po zakończeniu ŚDM minister rozdysponuje je (przez ich nieodpłatne przekazanie lub darowiznę) pomiędzy wnioskujące o to podmioty wykonujące działalność leczniczą lub jednostki systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego.

Czytaj: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH