Na Placu Defilad stanęła ławka promująca transplantologię Na Placu Defilad stanęła ławka promująca transplantologię. Fot. Materiały prasowe

Mieszkańcy stolicy na specjalnie przygotowanej ławce na Placu Defilad mogą posłuchać podziękowań, jakie osoby po przeszczepie składają swoim dawcom i ich rodzinom. Instalacja jest częścią kampanii zachęcającej do deklarowania swojej woli w zakresie dawstwa narządów.

Siedząc na ławce można posłuchać nagrań z podziękowaniami, m.in. osób związanych ze Stowarzyszeniem "Życie po przeszczepie" i Stowarzyszeniem Transplantacji Serca.

- Cześć Przechodniu! Czy zastanawiałeś się kiedyś nad oddaniem swoich narządów po śmierci? Bo widzisz, ja dzięki takiej decyzji dziś mogę cieszyć się życiem - mówi Robert, jedna z osób dziękujących w ten sposób swojemu dawcy.

Za projekt i realizację ławki odpowiedzialna jest Fabryka Komunikacji Społecznej oraz absolwentka wydziału grafiki warszawskiej Akademii Stuk Pięknych Anna Czarnota.

- Pomnik swoim kształtem nawiązuje do głównego elementu wizualnego kampanii - znaku zgody. Jednocześnie przypomina bumerang, a więc coś, co do nas wraca - tak jak życie, które tracimy, ale które dzięki naszej decyzji o oddaniu narządów może wrócić do kogoś innego - wyjaśnia artystka.

Część ławki zajmują zasadzone rośliny. Jak wyjaśniała Czarnota, ten element instalacji nawiązuje do słowa "transplantacja" i tym samym słów "szczepić", "sadzić". - Rośliny kwitnące w pomniku symbolizują życie - dodaje artystka.

Interaktywna ławka gościć będzie na Placu Defilad do 4 września. Warszawa jest siódmym - po Kielcach, Opolu, Katowicach, Oświęcimiu, Olsztynie i Lublinie - miastem, do którego przyjechała instalacja.

Wcześniej w ramach kampanii "Zgoda na życie" Urząd Miasta zachęcał mieszkańców stolicy do wypełniania i noszenia w portfelu oświadczeń woli, które można było otrzymać w różnych punktach w mieście.

Polskie prawo pozwala na pobranie narządów, jeśli zmarły nie zgłosił za życia swojego sprzeciwu. W praktyce jednak często dochodzi do sytuacji, gdy organy nie są pobierane od zmarłego ze względu na sprzeciw jego bliskich.

Województwo mazowieckie znajduje się wśród regionów o jednym z wyższych wskaźników pobrań narządów od zmarłych dawców. Autorzy kampanii zwracają jednak uwagę, że na 50 szpitali z potencjałem dawstwa w województwie, jedynie 26 uczestniczy w programie pozyskiwania narządów od zmarłych.

Organizowana przez Ministerstwo Zdrowia kampania "Zgoda na życie" potrwa do końca 2016 r. Jej celem jest upowszechnienie w społeczeństwie wiedzy na temat medycyny transplantacyjnej, zachęcenie Polaków do publicznego deklarowania swojej woli w kwestii dawstwa narządów oraz zostawania potencjalnymi dawcami szpiku kostnego. Więcej informacji znaleźć można na stronie www.zgodanazycie.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH