W środę, 25 lutego zainaugurowano na Mazowszu Ogólnopolski Program Edukacyjny dla Pacjentów z Rakiem Prostaty i Ich Bliskich, pod hasłem "Rak to nie wyrok". Patronat honorowy nad akcją objął Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego.

Brak dostatecznej wiedzy na temat choroby oraz możliwości jej leczenia, a także skrępowanie spowodowane ewentualną wizytą u lekarza urologa to główne przyczyny dużej zachorowalności w Polsce. Rocznie bowiem rozpoznaje się ok. 7 tys. nowych przypadków raka prostaty. Szacuje się, że zapadalność na tę chorobę w naszym kraju wynosi około 25 osób na 100 tys., z czego umiera średnio 13 osób. Tempo wzrostu zapadalności na raka stercza wynosi rocznie ok. 2,5 proc.

Złe statystyki może zmienić jedynie uwrażliwienie społeczeństwa na tę chorobę i przekonanie mężczyzn do robienia badań profilaktycznych, bo – jak przyznał podczas konferencji dr Michał Szymański - urolog z Centrum Onkologii w Warszawie, wciąż niewiele wiemy o samej chorobie.

– Można jedynie wyróżnić pewne czynniki ryzyka, a wśród nich m.in.: wiek, pochodzenie czy genetykę – powiedział Szymański. – Nadal jednak jest to wiedza niewystarczająca. Stąd konieczność systematycznego wykonywania badań, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie raka prostaty w jak najwcześniejszej fazie, kiedy jest on całkowicie wyleczalny.
 
Aby dotrzeć do osób, które na co dzień nie mają łatwego dostępu do specjalistów, samorząd województwa mazowieckiego w 2006 r. stworzył program „Zdrowi mieszkańcy, to zdrowe Mazowsze”. W ramach programu w 9 szpitalach samorządowych odbywają się badania profilaktyczne m.in. w zakresie raka stercza. Tylko w ubiegłym roku z pomiarów PSA skorzystało 1380 mężczyzn powyżej 40. roku życia, przy czym 86 z nich miało nieprawidłowe wyniki i wymagało dalszej diagnostyki.

W 2009 roku planowane są spotkania edukacyjne w innych miastach, m.in. w Łodzi, Gdańsku i Krakowie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH