Na Euro 2012 numer 112 będzie działał, ale nie tak jak obiecywało ministerstwo

W planach przed Euro 2012 założono uruchomienie krajowego systemu powiadamiania ratunkowego pod numerem 112. Na kilkadziesiąt dni przed rozpoczęciem mistrzostw wiadomo, że w miastach - gospodarzach imprezy ten system będzie działał w sposób wymagany unijnymi standardami. O tym jednak, by w całym kraju zdążono z wprowadzeniem ratunkowego numeru 112, nie ma mowy.

W ubiegłym roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zapewniało, że według ulepszonego, zaawansowanego technologicznie systemu obsługi zgłoszeń alarmowych, w rejonach operacyjnych telefony z numeru 112 będą przyjmowane w jednym centrum dyspozytorskim - tym samym dla pogotowia, policji i straży pożarnej.

Taka organizacja wezwań miała zapewnić szybsze wysłanie służb ratunkowych i lepszą koordynację ich działań. Zapowiadano też, że każdy obywatel Unii Europejskiej wzywając pogotowie lub inne służby ratunkowe będzie mógł się porozumieć z operatorem centrum powiadamiania we własnym języku.

112, proszę czekać
System miał być zintegrowany ze wszystkimi Wojewódzkimi Centrami Powiadamiania Ratunkowego (WCPR) w 17 wojewódzkich miastach, a na Mazowszu z dodatkowym CPR w Radomiu. Awaria jednego z centrów, co zawsze może się zdarzyć, miała nie mieć znaczenia dla całego systemu. Jego funkcje miało przejąć inne centrum, a każdorazowo po wywołaniu numeru 112 oczekiwanie na odpowiedź, według założeń, miało trwać nie dłużej niż 10 sekund.

Dzisiaj już wiadomo, że choć telefony na numer 112 jest odbierany nie tylko w miastach - gospodarzach Euro 2012, to o w pełni funkcjonalnym, działającym według zakładanych standardów systemie powiadamiania ratunkowego przed Euro 2012, w jego trakcie, ani w dającej się określić późniejszej perspektywie - nie ma mowy.

W opublikowanym 23 kwietnia br. przez obecne Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji (MAC) dokumencie "Państwo 2.0 Nowy start dla e-administracji" przedstawiono m.in. informacje dotyczące numeru 112.

Wśród problemów w realizacji tego projektu MAC wymienia m.in.: niewystarczającą pulę środków zabezpieczonych dla projektu na lata 2012-2013 związanych z finansowaniem dzierżawy łączy dla numeru 112, opóźnienia w przygotowaniu systemu wspomagania dowodzenia dla pogotowia ratunkowego oraz brak właściwej koordynacji przy realizacji łączenia systemów współpracujących jednostek.

System, ale kiedy?
Artur Koziołek, rzecznik prasowy Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji przyznaje w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl, że o pełnej funkcjonalności według wcześniejszych założeń i uruchomieniu kompleksowego systemu powiadamiania alarmowego w czasie Euro nie ma mowy.

- Numer alarmowy będzie oczywiście działał, ale uruchomienie wszystkich aplikacji systemu powiadamiania ratunkowego nie jest możliwe. Na razie system będzie też oparty na łączach cyfrowych, a częściowo analogowych - stwierdza Koziołek.

Według informacji uzyskanych z MAC, do trzeciej dekady kwietnia 2012 WCPR-y uruchomione zostały zaledwie w trzech miastach - Poznaniu, Wrocławiu, Olsztynie. Kolejne będą uruchamiane "sukcesywnie". Na razie - nawet już w tych uruchomionych centrach - nie wszystkie funkcjonalności numeru 112 działają.

Jak twierdzi Artur Koziołek, uruchomione dotychczas WCPR-y korzystają z rozwiązań teleinformatycznych dostarczonych przez ministerialne Centrum Projektów Informatycznych. Te rozwiązania eliminują główny dotychczasowy problem w zakresie połączeń z nr 112, jakim było "zapewnienie odpowiednich parametrów technicznych. i jakościowych infrastruktury teleinformatycznej". Teraz, każda osoba wybierająca numer alarmowy 112 powinna dodzwonić się do operatora w krótszym czasie niż dotychczas.

Trudno jest odpowiedzieć na pytanie kiedy cały system powiadamiania ratunkowego w pełni funkcjonalny, zgodnie z założeniami, ruszy.

- Zależy to od realizacji zadań, które spoczywają na wojewodach, Policji, Państwowej Straży Pożarnej oraz na Państwowym Pogotowiu Ratunkowym. Chodzi tu głównie o zintegrowanie systemów wymienionych służb z systemem Wojewódzkich Centrów Powiadamiania Ratunkowego - informuje rzecznik MAC.

To nie było 10 sekund
Niedawny, szeroko opisywany w medach przypadek w Gdańsku, kiedy pracownice urzędu marszałkowskiego usiłowały się bezskutecznie dodzwonić pod 112 by uzyskać pomoc dla mężczyzny z atakiem serca, pokazał że teoria to jedno, a praktyka - drugie. Nie potrafiąc się dodzwonić na 112 urzędniczki zgłosiły potrzebę pomocy pod tradycyjnym numerem pogotowia ratunkowego 999. I tam tę pomoc uzyskały.

Całą tę sytuację Roman Nowak, rzecznik prasowy Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku tłumaczył tym, że numer 112 jest zbyt obciążony, a ludzie często po prostu go "testują" - dzwonią z niepoważnymi sprawami, skarżą się na sąsiadów, pytają o błahe sprawy bieżące...

Uruchomienie nr 112, tak aby był odbierany przez Centrum Powiadamiania Ratunkowego, zaplanowano na 15 maja. A więc zaledwie na 3 tygodnie przed rozpoczęciem Euro.

- Na czas mistrzostw funkcjonowanie systemu powiadamiania z numerem 112 będzie obejmowało Gdańsk. Operatorzy CPR będą wstępnie weryfikować zgłoszenia zdarzeń na numer i przekazywać te istotne odpowiednim służbom - zapewnia rzecznik Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

W Warszawie
W Warszawie i powiatach podwarszawskich numer 112 obsługiwany jest przez Komendę Stołeczną Policji. W pierwszym kwartale 2012 roku odebrano tam łącznie 143 570 połączeń alarmowych.

Na pozostałym terenie województwa telefony z tego numeru odbierane są w jednostkach Państwowej Straży Pożarnej. Jednolitego systemu nie ma, podobnie jak planowanego CPR w Radomiu. Telefony odbiera raz policja, raz straż pożarna.

W powiatach, jeśli się dzwoni z telefonu komórkowego na numer 112 - zgłoszenia odbiera policja, a jeżeli z telefonu stacjonarnego - odbiera je straż pożarna.

- Co do zasady nie ma problemu z dodzwonieniem się na numer alarmowy 112. Jednak jeśli jakieś zdarzenia się nawarstwiają, to niestety, trzeba poczekać - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Ivetta Biały, rzecznik prasowy Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.

Na Euro 2012 w Komendzie Stołecznej Policji do obsługi nr 112 przygotowanych jest 11 stanowisk a zatrudnieni w komendzie operatorzy posługują się językiem angielskim, niemieckim, francuskim i hiszpańskim.

- Ponadto na czas trwania mistrzostw zostanie powołany całodobowy sztab podoperacji policyjnej, który będzie czuwał nad koordynacją wszelkich przedsięwzięć dotyczących zapewnienia bezpieczeństwa kibiców podczas imprez i sprawnego działania systemu komunikacji - informuje portal rynekzdrowia.pl asp. Iwona Jurkiewicz z biura prasowego Komendy Stołecznej Policji..

W Poznaniu
Od lutego bieżącego roku trwa proces uruchamiania WPRC w Poznaniu. Aktualnie numer 112 jest odbierany przez operatorów wojewódzkiego Centrum, ale do pokonania pozostał jeszcze etap pełnego połączenia tego numeru z SWD (System Wspomagania Dowodzenia) Policji i Państwowej Straży Pożarnej.

- Telefon 112 odbierany jest w Centrum, ale nie odbywa się to jeszcze według docelowego modelu, który został założony. Jednak jeszcze w kwietniu ma zostać uruchomiony system pozwalający operatorowi Centrum na zlokalizowanie dzwoniącego na mapie - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Tomasz Stube, rzecznik prasowy Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego

Wielkopolski WCPR obsługuje aglomerację poznańską łącznie z powiatem - w sumie około miliona osób. Wzywający pomocy może się połączyć z jednym z czterech operatorów będących na służbie.

- W WPCR funkcjonuje także zespół dyspozytorów ratownictwa medycznego. Działa tu łączność zarówno cyfrowa jak i radiowa, co jest naszym, poznańskim rozwiązaniem - dodaje Stube.

Poznań stał się wiodącym ośrodkiem w wdrażaniu nowego systemu. To tu szkolą się operatorzy CPR z całej Polski.

- Przeszkolono już ich kilkuset, a nie jest to szkolenie łatwe, skoro niemal jedna trzecia z nich musi ponownie podejść do końcowych egzaminów - mówi Stube.

112 na Euro
Podsumowując. Niestety, przed mistrzostwami nie udało się zgodnie z wcześniejszymi założeniami zrealizować kompleksowo projektu systemu powiadamiania ratunkowego w całym kraju. To trochę jak z autostradami. Wiele zrobiono, ale...

Telefon pod numerem 112 zapewne będzie działał w miastach - gospodarzach mistrzostw lepiej niż w innych. Jednak o kompleksowym uruchomieniu nie ma co marzyć.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH