NIL: między lekarzem i rzecznikiem praw pacjenta w szpitalu psychiatrycznym

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej uważa, że konieczna jest dalsza wymiana poglądów między Rzecznikiem Praw Pacjenta i środowiskiem lekarskim mająca na celu ustalenie zakresu uprawnień rzeczników praw pacjenta szpitala psychiatrycznego.

Prezes Maciej Hamankiewicz w liście do Rzecznika Praw Pacjenta (opublikowanym 3 stycznia na stronie internetowej NIL) zauważył, ”że obowiązujące przepisy nie są aż tak jednoznaczne jak wynikałoby z przesłanej przez Panią Rzecznik odpowiedzi, a przykłady wskazywane zarówno przez konsultanta krajowego z dziedziny psychiatrii prof. Marka Jaremę, jak i innych lekarzy psychiatrów potwierdzają istnienie szeregu wątpliwości, które wymagają wyjaśnienia”.

Przypomnijmy, że wymiana korespondencji na temat uprawnień rzeczników praw pacjenta szpitala psychiatrycznego to wynik konfliktu  w Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku, o którym pisaliśmy w portalu rynekzdrowia.pl.

Czytaj: Kto pomaga pacjentowi? Czyli rzecznik kontra lekarz w szpitalu psychiatrycznym... http://www.rynekzdrowia.pl/Psychiatria/Kto-pomaga-pacjentowi-Czyli-rzecznik-kontra-lekarz-w-szpitalu-psychiatrycznym,123948,16.html

W dalszej części listu prezes NRL odniósł się bezpośrednio do tych fragmentów odpowiedzi RPP, które zdaniem samorządu zawodowego lekarzy są dyskusyjne. ”Pismo Pani Minister z dnia 12 listopada 2012 r. dobitnie pokazuje, że prawne uregulowania zasad działania rzecznika praw pacjenta szpitala psychiatrycznego pozostawiają szerokie pole dla rozbieżnych interpretacji” - napisał Hamankiewicz.

Zwrócił uwagę, że wymienione w jego liście wątpliwości stanowią uzasadnienie dla dalszego dialogu między Rzecznikiem Praw Pacjenta a środowiskiem lekarzy. Podkreślił konieczność doprecyzowania zakresu uprawnień i metod działania rzeczników praw pacjenta szpitala psychiatrycznego.

Więcej: www.nil.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH