Najwyższa Izba Kontroli sprawdza, jak wydawane są pieniądze z NFZ przeznaczone na programy profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów szyjki macicy, piersi i jelita grubego

Kontrolerzy sprawdzają realizację wybranych zadań Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych w latach 2006-2008. Izba chce dowiedzieć się m.in., czy system zbierania i rejestrowania danych o nowotworach działa sprawniej, czy zwiększyła się dostępność leczenia nowotworów, jak realizowane są programy edukacyjne i szkolenie lekarzy rodzinnych z zakresu diagnostyki nowotworów i opieki nad chorymi po leczeniu onkologicznym.

Izba sprawdza m.in., czy zakłady opieki zdrowotnej prawidłowo kupują sprzęt i aparaturę do radioterapii. Wyniki kontroli NIK mają być opublikowane w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Natomiast Ministerstwo Zdrowia rozważa, jak podawaliśmy wcześniej, wprowadzenie w ramach profilaktyki przeciwnowotworowej obowiązkowych badań cytologicznych i mammografii dla kobiet.

Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych, który ruszył w 2006 r., zakłada, że na walkę z rakiem w latach 2006-2015 przeznaczone zostaną trzy miliardy zł. Pieniądze te mają być wydane na badania przesiewowe, profilaktykę i inwestycje w infrastrukturę placówek onkologicznych.

Np. w 2006 r. NFZ przeznaczył na program profilaktyki raka szyjki macicy ponad 23 mln zł, z czego wykorzystano jedynie 12,5 mln zł; z ponad 52 mln na profilaktykę raka piersi wydano 34 mln zł. Środki przeznaczane na profilaktykę nie były wykorzystywane, bo pacjentki nie zgłaszały się na bezpłatne badania.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH