W przekazanej pod koniec sierpnia br. NIK informacji MZ do wyników kontroli wiceminister Janusz Cieszyński wskazał, że warunki realizacji świadczeń opieki paliatywnej i hospicyjnej określone w rozporządzeniu ministra zdrowia określają standard OPH w podstawowym zakresie.
"Zgadzam się z oceną, że przedmiotowy standard wymaga uszczegółowienia. Wniosek ten jest w trakcie realizacji, gdyż weryfikacja zakresu świadczeń została zlecona Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji" - napisał wiceminister. Zwrócił też uwagę, że OPH nie dotyczy realizacji jednego świadczenia, a od kilkudziesięciu, do kilkuset czynności i procedur realizowanych w tym zakresie.
Cieszyński przekazał, że wniosek o doprecyzowanie wymogu częstości wizyt i porad opieki prowadzonej w warunkach domowych oraz doprecyzowanie pojęcia "porady lekarskiej" w domowej opiece paliatywnej będzie analizowane przy najbliższej nowelizacji przedmiotowego rozporządzenia.
Wiceminister podał m.in., że zebraniem członków Forum Hospicjów Polskich z udziałem przedstawicieli MZ i NFZ rozpoczęto dyskusję nad rozwojem OPH, której model powinien być wypracowany przez wszystkie podmioty realizujące taką opiekę. Wiceszef MZ przekazał, że zostanie rozważona propozycja Forum, by lata 2019-2020 były przeznaczone na szeroką dyskusję środowiska paliatywnego i hospicyjnego, wspólnie z konsultantami krajowymi i wojewódzkimi, na temat organizacji i kontraktowania OPH do 2027 r.
Opieka paliatywna to wszechstronna, całościowa opieka nieuleczalnie chorych. Ukierunkowana jest na poprawę jakości życia. Ma na celu zapobieganie bólowi i innym objawom somatycznym oraz ich uśmierzanie, łagodzenie cierpień psychicznych, duchowych i socjalnych. W Polsce ruch hospicyjny rozwijał się dynamicznie już w latach 90. ubiegłego wieku, a od 2009 r. jest odrębnym gwarantowanym świadczeniem zdrowotnym finansowanym ze środków publicznych.
W ostatnich latach opieką paliatywną i hospicyjną co roku obejmowano 90 tys. osób, co kosztowało NFZ średnio 600 mln zł rocznie. Świadczenia opieki paliatywnej i hospicyjnej są udzielane w formach: hospicjum domowego dla dorosłych lub dzieci, hospicjum stacjonarnego, poradni medycyny paliatywnej, perinatalnej opieki paliatywnej (opieka nad ciężko chorymi dziećmi w łonie matki).
Katarzyna Lechowicz-Dyl (PAP)


- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- 3
- 4
- NASTĘPNA »
- 19:01 Wyrzysk: szpital stawia na świadczenia pielęgnacyjno-opiekuńcze i rehabilitację
- 18:18 Ekspert: 99 proc. przypadków otyłości nie jest ani rozpoznawanych, ani leczonych
- 17:39 Gadomski: chcemy wymusić na producentach, aby produktów słodzonych było mniej
- 17:08 100 ton polskiego mięsa z salmonellą trafiło na bułgarski rynek
- 16:37 PZU Zdrowie przejmuje spółkę Tomma Diagnostyka Obrazowa
- 16:07 Zielona Góra: podpisano umowę na termomodernizację szpitala za ponad 50 mln zł
- 15:46 MI: już w piątek będą obowiązkowe tzw. korytarze życia
- 1 Skąd ten wzrost przedwczesnej umieralności z przyczyn nieokreślonych?
- 2 Silnie trujący związek chemiczny w lekach na cukrzycę. MZ: pacjenci nie powinni ich odstawiać
- 3 W szpitalach gorączkowo liczą, ile trzeba wydać na podwyżkę płacy minimalnej
- 4 Sekretne nagrywanie lekarza jest ryzykowne i odwraca uwagę od leczenia
- 5 Rusza trzecia edycja Konkursu "Zdrowy Samorząd": zgłoś swój udział!
- 6 MZ ws. wynagrodzeń podmiotów leczniczych będącymi jednostkami budżetowymi
- 7 Nadzór nad Państwową Inspekcją Sanitarną sprawniejszy i bardziej kompleksowy
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych