NFZ zmieni wyceny niektórych procedur pediatrycznych

Specjalne poradnie i lepsza wycena świadczeń - to zmiany, które mają zapewnić poprawę opieki zdrowotnej nad wcześniakami. Płatnik rozpoczął już proces przeszacowania 200 świadczeń dedykowanych najmłodszym pacjentom, wkrótce ma powstać też 30 specjalnych poradni dla wcześniaków.

Od kliku lat w kraju spada umieralność niemowląt - z 6 promili odnotowanych w 2008 r. ( czyli 6 zgonów na 1000 urodzeń) do 4,6 promili obecnie. Za poprawę tej statystyki w dużej mierze odpowiada zwiększona liczby uratowanych wcześniaków.

Tysiące urodzonych przed terminem

Blisko 30 tys. wcześniaków rodzi się każdego roku w Polsce. Często wymagają one specjalistycznej opieki medycznej ze względu na nie w pełni jeszcze rozwinięte układy: odpornościowy, oddechowy, neurologiczny i pokarmowy. Neonatolodzy podkreślali podczas konferencji "Noworodek i niemowlak 2013", która w poniedziałek (21 stycznia) odbyła się w Warszawie, że większość wcześniaków nie otrzymuje odpowiedniej pomocy.

Leszek Szalak, zastępca dyrektora departamentu świadczeń opieki zdrowotnej Narodowego Funduszu Zdrowia, przyznaje, że wydatki na urodzone przed czasem dzieci stale rosną. W latach 2004-2012 w przypadku lecznictwa otwartego wzrosły one o 264 proc., a w lecznictwie szpitalnym - o 140 proc.

W pierwszych 9 miesiącach 2012 r. na ten cel wydano przeszło 39 mln zł.

- Obecnie jesteśmy w trakcie nowej wyceny świadczeń w pediatrii. W jej efekcie wzrostowi powinna ulec wycena 200 świadczeń dla najmłodszych pacjentów jeszcze w 2013 r. - podkreślił Szalak.

Dodał, że to co już się udało to wydłużenie czasu kiedy wcześniak może być leczony w poradniach neonatologicznych z roku do 3 lat.

Pod troskliwą opieką

Jak wyjaśnia nam prof. Maria Katarzyna Boraszewska-Kornacka, prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego, mazowiecki wojewódzki konsultant w dziedzinie neonatologii, chodzi o to by te dzieci jeszcze w 2. czy 3. roku życia miały zapewnioną kompleksową obserwację.

- Oczywiście pierwszy rok jest rokiem newralgicznym, ale dobrze żeby opieka nad wcześniakami do 3. roku życia odbywała się w jednym centrum, aby rodzice nie biegali z dziećmi od specjalisty do specjalisty - podkreśla profesor.

Specjalne poradnie dla najcięższych przypadków

Obecnie w kraju działa ok. 220 poradni dla noworodków. Na ich gruncie ma wkrótce powstać 30 placówek dedykowanych właśnie wcześniakom.

Prof. Ewa Helwich , krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii zwraca uwagę, że niedojrzałe noworodki, z licznymi wadami, wymagają skoordynowanej opieki.

- Po urodzeniu przebywają w szpitalnych oddziałach intensywnej terapii przez 2 - 3 miesiące, zanim są gotowe do wypisu do domu. Dzieci te wymagają szczególnej opieki, by miały szanse nadrobić zaległości rozwojowe i uniknąć niepełnosprawności w przyszłym życiu.

Pomóc im w tym mają nowe ośrodki specjalizujące się w opiece nad wcześniakami. W sumie do końca br. ma ich powstać 30. Jak wyjaśnia prof. Helwich nie trzeba tworzyć zupełnie nowych placówek. Wystarczy przekształcić w nie część spośród istniejących ośrodków neonatologicznych. Są to zatem jedynie zmiany organizacyjne - podkreśla konsultantka.

Obecnie trwają już rozmowy dotyczące kontraktowania przez NFZ świadczeń w tych poradniach.

Lecznicze mleko matki

Eksperci podkreślają też olbrzymią rolę jako odgrywa u takich dzieci żywienie pokarmem matki. I konieczności uregulowania w związku z tym funkcjonowania banków mleka kobiecego i promocji karmienia piersią.

- Żywienie mlekiem naturalnym ma specjalne znaczenia. W przypadku wcześniaków można mówić o żywieniu leczniczym - podkreśla prof. Helwich. .

Jak nam wyjaśnia profesor noworodki poniżej 1000 g z tzw. ekstremalnie niską masą urodzeniową karmione są zazwyczaj dożylnie, ale takie żywienie nie zapewnia tych wszystkich elementów jakie daje mleko matki.

- Dlatego staramy się jak najwcześniej podawać im pokarm matki nawet w ilościach śladowych . Im wcześniej się to uda tym mniejsze są powikłania i szansa na powrót do zdrowia - tłumaczy ekspertka.

Co daje karmienie wcześniaków mlekiem matki? - W każdym przypadku takie karmienie daje efekty w postaci skrócenia czasu żywienia niefizjologicznego, zmniejsza się liczba zakażeń do jakich dochodzi u dzieci, skraca się czas stosowania antybiotykoterapii - wyjaśnia dr Maria Wilińska z Kliniki Neonatologii SPSK im. prof. Orłowskiego CMKP w Warszawie.

Dodaje: - Często w przypadku wcześniaków matki mają początkowo problem z laktacją i wtedy konieczne jest sięganie do banków mleka. Niestety w kraju ich brakuje, podobnie jak poradni laktacyjnych.

W Polsce mamy zaledwie 180 doradców laktacyjnych. Dodatkowo pomoc w ramach poradni laktacyjnych nie jest finansowana przez NFZ co sprawia, że wiele matek nie stać na pozyskanie fachowej porady w tym zakresie.

Zdaniem konsultantki konieczne są zmiany, które przełożą się na upowszechnienie karmienia piersią w kraju. Szczególnie w sytuacji, gdy coraz częściej matki sięgają po sztuczne mieszanki.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH