NFZ: ok. 50 placówek w pilotażu Centrów Zdrowia Psychicznego Ok. 50 placówek ma się znaleźć w programie Centrów Zdrowia Psychicznego - poinformował p.o. prezes NFZ Andrzej Jacyna. Fot. PTWP

Ok. 50 placówek z całego kraju ma się znaleźć w planowanym przez ministerstwo zdrowia programie Centrów Zdrowia Psychicznego - poinformował w poniedziałek (24 lipca) p.o. prezes NFZ Andrzej Jacyna. Centra mają być jednym ze sposobów poprawienia sytuacji w psychiatrii.

W poniedziałek w Choroszczy k. Białegostoku, gdzie mieści się jeden z największych szpital psychiatrycznych w kraju, odbyło się spotkanie przedstawicieli ministerstwa zdrowia, NFZ, władz województwa podlaskiego a także dyrektorów szpitali z lubelskiego, podkarpackiego i podlaskiego dotyczące sytuacji w psychiatrii i możliwości jej naprawienia.

Jacyna mówił na konferencji prasowej, że było to pierwsze spotkanie robocze w środowisku, aby porozmawiać o planach, m.in. o zmianie ustawy i pilotażu w ochronie zdrowia. Mówił, że zmiany mają być wprowadzone jesienią, na przełomie września i października; będą dotyczyć także wprowadzenia pilotażu w psychiatrii, m.in. poprzez uruchomienie Centrów Zdrowia Psychicznego. W pilotażu - jak poinformował Jacyna - ma się znaleźć ok. 50 placówek z całego kraju, w tym cztery z województwa podlaskiego: Choroszcz, Suwałki, Łomża i Hajnówka.

Prezes NFZ mówił, że takie centra to opieka koordynowana nad pacjentem psychiatrycznym. - Polega ona na tym, że ośrodek prowadzący takie centrum odpowiada za rozdział środków finansowych na wszystkie zakresy świadczeń realizowanych w psychiatrii, czyli koordynowanie opieki nad pacjentem w całości zdarzeń - od szpitala po opiekę domową - powiedział. Dodał, że ułatwienie ma polegać na tym, iż szpital będzie mógł lepiej wykorzystywać swoją kadrę.

Jak mówił Jacyna, jedną ze zmian, którą już wprowadzono w służbie zdrowia od 1 lipca było podniesienie wyceny świadczeń o 2 proc. i o kolejne 2 proc. od października. - To powinno złagodzić rosnące koszty w ochronie zdrowia - ocenił Jacyna. Dodał, że to pierwsze podwyżki w ochronie zdrowia od kilku lat i - jak dodał - te podwyżki były konieczne, bo w wielu szpitalach koszty przekraczają tę zapłatę, którą proponuje NFZ.

Na konferencji obecny był też Tomasz Goździkiewicz, dyrektor szpitala w Choroszczy, który nie znalazł się w tzw. sieci szpitali. Jak mówił, podniesienie wyceny świadczeń w jego szpitalu to 3 zł od osoby od 1 lipca i w sumie 6 zł od października. Powiedział, że dzienna stawka pobytu w szpitalu wynosi 212 zł, a zgodnie z umową z NFZ szpital od października dostawać będzie 159 zł na osobę.

Goździkiewicz obawia się, że jeśli szpital nie będzie miał więcej pieniędzy, zadłużenie będzie rosło. Jak mówił wcześniej, do końca roku może ono wynieść 5 mln zł; obecnie jest to 1,6 mln zł.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH